Nespavost: příčiny a vznik insomnie | Westieri.cz
Obrázok článku: Nespavost: Příčiny a vznik insomnie

Nespavost: Příčiny a vznik insomnie

Věděli jste, že na nějakou formu nespavosti – odborně insomnie – trpí až třetina světové populace? Ne u všech se však příznaky objevují každou noc. Mohou se lišit nejen frekvencí, ale také mírou dopadu, jakou těmto lidem komplikují život.

I občasná nespavost je však problémem, zvláště pokud se opakuje. Neodpočinutý člověk má mimo jiné problémy se soustředěním a pozorností, což může být v lepším případě otravné, v horším – například při řízení – nebezpečné.

V tomto textu si povíme něco o tom, jak a proč insomnie vzniká, jak se s ní popasovat ao úloze, kterou v boji proti tomuto protivníkovi hrají kvalitní postele na míru a luxusní matrace.

Co je nespavost a jak se projevuje?

Přestože se možná na první poslech zdá, že definice nespavosti je jasná, u každého se může projevovat odlišně.

Někdo může mít problém usnout, celé hodiny se převaluje v posteli, ale když se mu to už podaří, spí až do zazvonění budíku. Jinému zase nedělá potíže usínání, ale strhávání se ze spánku, opakované probouzení se a podobně. Rozdíly mohou být také ve frekvenci, intenzitě, dopadu na život a podobně.

Insomnii definujeme, zjednodušeně, jako nedostatek kvalitního spánku. Může se jednat o:

  • příliš krátký spánek,
  • problémy s usínáním,
  • přerušovaný spánek,
  • příliš brzké buzení a neodpočinutost.

Nespavost dělíme na krátkodobou (akutní) a dlouhodobou (chronickou).

Právě chronická nespavost je klasifikována jako porucha spánku a jedná se o svébytnou diagnózu. Řádně stanovenou ji má odhadem 10 až 15 % světové populace.

Samozřejmě, pokud se jednou za čas nevyspíte, ještě nemůžeme mluvit o insomnii. Stejně tehdy, pokud jste před večerem pili kávu či energetický nápoj, nebo vás další den čeká nějaká výzva a ze stresu nemůžete usnout.

Čas od času se zkrátka nevyspí každý z nás a ve většině případů, ačkoli to je nepříjemné, není důvod k panice.

Problém nastává, pokud jsou příčiny neznámé, nebo pokud se nespavost vrací v pravidelných intervalech, trvá déle a má negativní dopad na naše fungování.

Nejčastější příčiny nespavosti

Z hlediska příčin dělíme nespavost na primární a sekundární. Obě jsou neslučitelné se zdravým spánkem, zvláště pokud člověka trápí dlouhodobě.

Primární insomnie se vyskytuje nezávisle na vnějších příčinách. Sekundární je způsobena konkrétním spouštěčem, nebo je symptomem jiného onemocnění či zdravotních potíží.

Přestože nespavost trápí lidi v podstatě od začátků civilizace, dodnes vědci nedokážou s naprostou přesností identifikovat důvody jejího vzniku, zejména co se týče primárního typu.

TIP: Proč se ráno budíme unavení? 4 způsoby, jak snižujeme kvalitu svého spánku

Podařilo se jim však identifikovat časté příčiny a spouštěče, mezi které patří:

  • dědičnost,
  • nadměrná mozková aktivita,
  • některá duševní onemocnění: úzkost, deprese,
  • jiná onemocnění: Parkinsonova choroba, refluxní choroba,
  • dlouhodobý stres, změny v životě,
  • smutek, truchlení,
  • výkyvy v cirkadiánním rytmu,
  • práce na směny (denní/noční),
  • špatná spánková hygiena,
  • nadměrná konzumace kávy, alkoholu, omamných látek.

Životní styl a jeho role při vzniku insomnie

Není překvapením, že to, zda máme zdravý a kvalitní spánek, do značné míry závisí na životním stylu. To, jak dlouhodobě fungujeme, může v jistých případech nespavosti pouze nahrávat.

Mezi nejznámější rizikové faktory patří alkohol, kofein a nikotin. Všechny tyto látky dokáží z dlouhodobého hlediska – především při nadměrné konzumaci – negativně ovlivnit fungování mozku a tím pádem i kvalitu spánku.

Možná se káva ve srovnání se zbývajícími dvěma zdá poměrně nevinná, ale ne vždy tomu tak je. Někteří jedinci mají zvýšenou citlivost na kofein a zůstávají nabuzení a roztržití i dlouho poté, co dopili svůj šálek. Takoví lidé by rozhodně neměli konzumovat kávu (a jiné výrobky s obsahem kofeinu) odpoledne.

Alkohol a nikotin jsou kapitolou samy o sobě – způsobují celou řadu zdravotních problémů, insomnii nevyjímaje. V ideálním případě se jim člověk vyhne širokým obloukem.

Problémy se spánkem může způsobit také strava. Těžká a mastná, případně kořeněná jídla na večeři mohou oddálit jeho příchod, případně způsobit buzení. Příliš mnoho vypitých tekutin – i čisté vody – zase může vést k opakovaným návštěvám WC, což opět vede k přerušovanému spánku.

I elektronika – mobily, počítače, televize a jiná zařízení se zářivými displeji – je nepřítelem kvalitního spánku. Modré světlo prokazatelně snižuje produkci melatoninu (tzv. spánkového hormonu). Jejich používání, především ve večerních hodinách, může zbytečně ztížit usínání.

Za nespavostí může být i špatná spánková hygiena, resp. absence spánkových rutin.

Pokud člověk chodí spát a budí se každý den v jiném čase, tělo si nikdy nevytvoří návyk a mozek „netuší”, kdy vysílat signály ke spánku či k bdění. To úzce souvisí s produkcí melatoninu, která je v ideálním případě pravidelná a opakuje se ve stejnou dobu.

Psychologické a emocionální faktory nespavosti

Velkým problémem z hlediska nespavosti je dlouhodobý stres.

Ten je spojován s řadou zdravotních potíží, fyzických i duševních. Dlouhodobý psychický tlak je prokazatelně škodlivý a první jeho obětí je zpravidla spánek.

Ve větším riziku jsou lidé, kteří mají predispozici pro nespavost, například kvůli dědičným faktorům. U nich může i menší duševní zátěž způsobit problémy s usínáním, resp. celkově snížit kvalitu spánku.

Asi každý z nás se už někdy setkal se situací, kdy ho něco trápilo, případně těžilo jeho mysl. Může jít o komplikace v práci, osobním životě, smutek, truchlení, velkou výzvu v dohledné době, nespokojenost a podobně.

Není vzácné, že v takovém rozpoložení spánek přichází o něco náročněji.

Když však pomine zdroj stresu či trápení, zpravidla se do normálních kolejí vrátí i spánková hygiena. Problém nastává, pokud se tak nestane, popřípadě není možné či jednoduché určit kořenovou příčinu nespavosti.

Prevence a zvládání nespavosti

Dobrou zprávou je, že až na výjimečné případy (cca 10 % světové populace s diagnostikovanou chronickou insomnií) je řešení nespavosti obvykle v našich rukou.

Ještě lepší, než odstraňovat následky, je úplně se insomnii vyhnout – vhodnou prevencí.

Připravili jsme pro vás 8 rad, jak toho docílit, případně jak si s nespavostí poradit, pokud už nám do života vstoupila:

  1. zaveďte si spánkové rutiny – snažte se chodit spát a budit ve stejných časech každý den, io víkendech,
  2. spěte zásadně pouze na kvalitní matraci na míru a na kvalitní posteli,
  3. spěte v zatemněné, vyvětrané místnosti, v zimních měsících pozor na přetopení,
  4. nepoužívejte elektroniku před spaním,
  5. vyhněte se konzumaci kofeinu odpoledne, na večeři si dejte něco lehkého,
  6. nekuřte a nepijte alkohol těsně před spaním, ideálně vůbec,
  7. žijte aktivní, sportujte – fyzická aktivita vede k přirozené únavě a lepšímu spánku, nemluvě o tom, že pomáhá snižovat stres,
  8. dbejte také na duševní hygienu – věnujte se koníčkům, trávte čas s blízkými, dopřejte si zdravé potěšení.

Pokud je insomnie neúnosná a nic nepomáhá, neodkládejte návštěvu všeobecného lékaře. Ten vás může poslat za odborníkem, resp. do akreditované spánkové laboratoře či centra.

V případě, že vám bude diagnostikována nespavost, řiďte se doporučeními, která mohou zahrnovat i užívání předepsaných léků.

Důležitá je také kvalitní postel na míru či matraci

Přestože životospráva a vnější faktory mají na nespavost velký vliv, někdy je řešení prozaičtější a ukrývá se přímo u vás v ložnici.

Jak jsou na tom vaše postel a matrace?

Spánkem trávíme přibližně třetinu životů. Je důležité dělat vše pro to, abychom tento čas využili naplno, zdravě a kvalitně. Jde o investici do sebe sama, protože jen tehdy, pokud jsme skutečně vyspalí, si dokážeme život užít naplno.

Toho však těžko docílit, pokud se ráno budíme dolámaní a neodpočinutí. Nejenže je tak snadné sklouznout do spánkového deficitu, ale koledujeme si tehdy také o problémy s krční páteří či křížemi.

Správně zvolená matrace a postel poskytují lidskému tělu tu správnou oporu během celé noci. Podporují přirozené zakřivení páteře, zbytečně nepřetěžují tlakové body a nevyvolávají diskomfort.

Neexistuje univerzální řešení, i proto je důležité vybrat si matraci a postel na míru. Velikostně, rozměrově, tuhostí pružin, ale například také materiálem či designově.Luxusní matrace Westieri a naše kvalitní postele jsou vaší branou ke kvalitnímu spánku. Kontaktujte nás ještě dnes a vyspěte se do růžova.