Zdravý spánek – proč je tak extrémně důležitý? | Westieri.cz
Obrázok článku: Zdravý spánek – proč je důležitý a nakolik ovlivňuje naši produktivitu?

Zdravý spánek – proč je důležitý a nakolik ovlivňuje naši produktivitu?

Podle různých statistik v posteli trávíme zhruba třetinu svých životů. To odpovídá lékařskému doporučení spát každou noc přibližně 8 hodin, tedy třetinu dne.

Přiznejme si však, dodržujeme to vždy?

Mnozí z nás si možná ani neuvědomují, jak velký vliv má spánek na náš bdělý život. To, jak se cítíme během dne, jak nám to myslí, jakou máme náladu, reflexy, motivaci a podobně – vše z toho začíná už v posteli. Ať už mluvíme o fyzickém, duševním či emočním zdraví, spánek je pro každou z těchto oblastí nenahraditelný.

V dnešním světě je mimořádně ceněná produktivita. Nejen v pracovním, ale i osobním životě – ovlivňuje totiž to, kolik smysluplných aktivit během dne stihneme, například is rodinou a milovanými, kolem domu či při aktivním relaxu.

Zdravý spánek a produktivita jdou ruku v ruce.

Nevyspalý člověk je letargický, zpomalený, myslí mu to pomaleji a především mu často chybí motivace. To znamená, že se mu do aktivity prostě nechce. Naopak člověk, který si pořádně odpočinul, je často motivovanější, s větší chutí do práce a života.

V tomto blogu se podíváme na to, jak spánek ovlivňuje naši každodenní produktivitu. Dozvíte se mimo jiné to, proč je jeho deficit naším nepřítelem a jak zlepšit svou spánkovou rutinu iv tomto hektickém světě.

Proč je zdravý spánek důležitý?

Dobrý spánek je jednou ze základních biologických funkcí lidského těla.

O jeho významu věděli už lidé v pravěku, ale až přibližně v posledních 50 letech mu začala zvýšenou pozornost věnovat nejen vědecká, ale i laická obec.

Jaká byla zjištění?

Že ovlivňuje snad na každý jeden aspekt našeho fungování. Od obranyschopnosti, přes kognitivní funkce, emoční stabilitu, až po fyzický výkon a celkový zdravotní stav organismu. Není oblast, kde by spánek nehrál alespoň minimální roli.

NÁŠ TIP: Proč se ráno budíme unavení? 4 způsoby, jak snižujeme kvalitu svého spánku.

Spánek není jen způsobem, jak překlenout čas mezi dny. Naše tělo a hlava ho potřebují k tomu, aby zregenerovaly, odpočinuly a někdy dokonce i k tomu, aby mohly provést „opravy“ – například při zranění.

Zjednodušeně můžeme říci, že jen vyspaný člověk dokáže naplnit svůj potenciál. Ať už mluvíme o fyzickém nebo mentálním.

Naopak nevyspalý člověk ohrožuje nejen sám sebe, ale často i jiné.

Spánkový deficit a přerušovaný spánek – naši nepřátelé

Nedostatek spánku, resp. nekvalitní spánek není radno podceňovat. Na naše zdraví má totiž mnohem negativnější vliv, než si často myslíme.

Pojďme si říci něco o tom, jak konkrétně spánek podmiňuje náš každodenní život.

Imunita a fungování organismu

Spánek hraje nepostradatelnou roli při posilování naší přirozené obranyschopnosti.

Zatímco spíme, naše tělo produkuje a uvolňuje cytokiny, typ proteinů, které jsou zodpovědné za imunitní odpověď vůči patogenům. Pokud je vše v pořádku, náš organismus si dokáže s cizopasnými mikroorganismy (zejména viry a bakteriemi) poradit a zlikviduje je už v zárodku, případně do těla ani nepustí.

VĚDĚLI JSTE, ŽE: všechny matrace na míru od Westieru jsou hypoalergenní? To znamená, že jsou vyrobeny z nejkvalitnějších přírodních materiálů, ve kterých se nekoncentrují dráždivé částice, například prachové roztoče. Na kvalitních matracích z naší dílny spíte nejen pohodlně, ale také zdravě.

Zdravý spánek také podporuje rovnováhu hormonálních a metabolických funkcí a zajišťuje optimální fungování všech systémů – trávení, uvolňování energie, nervových funkcí a podobně.

TIP: Dopřejte si opravdu luxusní a zdravý spánek

Je potvrzeno, že, chronický nedostatek spánku, resp. přerušovaný spánek zhoršují imunitní odpověď. V důsledku toho je tělo náchylnější k infekcím. Lidé, kteří nemají dostatek spánku, jsou vystaveni vyššímu riziku nákazy různými chorobami, včetně sezónních onemocnění typu nachlazení a chřipka.

Regenerace a odpočinek

Spánek je pro tělo nejvhodnějším časem pro opravu a regeneraci.

Ve fázi hlubokého spánku dochází v našem organizmu k růstu a obnově tkáně a opravě svalů. Tento proces je nezbytný pro hojení ran, růst nových buněk a opravu svalových tkání namáhaných během dne – nejen při cvičení, ale také při běžném fungování.

Kromě toho spánek podporuje detoxikační proces mozku a pomáhá odstraňovat odpadní látky, které se hromadí během bdění. To je důležité pro naše duševní zdraví.

Spánkový deficit narušuje tyto klíčové regenerační procesy. Když tělo nemá dostatek oddechu, růst tkáně a oprava svalů jsou pomalejší a často nedostatečné. To může vést k pomalejšímu zotavení ze zranění a zvýšené náchylnosti k fyzickému stresu a námaze. Budíme se, jak se říká, „dolámaní“ a neodpočinutí.

Chronický spánkový deficit zhoršuje schopnost i regenerační schopnost pokožky, což přispívá k projevům stárnutí, vráskám a celkovému zhoršení jejího zdraví.

Je však nebezpečný i pro náš mozek. Hromadění tzv. neurotoxických odpadních produktů v našem řídícím centru negativně ovlivňuje kognitivní funkce a zvyšuje riziko neurodegenerativních onemocnění.

Prevence chronických onemocnění

Adekvátní, zdravý spánek je mimořádně důležitý pro prevenci různých chronických onemocnění.

Během spánku tělo reguluje krevní tlak, hladinu cukru v krvi, ale také záněty, tedy všechny kritické zdravotní ukazatele. Odpočinuté tělo například efektivněji udržuje rovnováhu inzulínu a glukózy v krvi, čímž snižuje riziko vzniku cukrovky.

Správný spánkový cyklus také podporuje kardiovaskulární zdraví tím, že během spánku zpomaluje srdeční frekvenci a snižuje krevní tlak, čímž snižuje riziko srdečních onemocnění.

Na druhé straně, chronický nedostatek spánku je významným rizikovým faktorem pro rozvoj řady chronických onemocnění. Do této skupiny patří cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak, mrtvice, obezita, hormonální dysfunkce a mnoho dalších.

Mozek a kognitivní funkce

Spánek je naprosto nezbytný pro správnou funkci mozku a kognitivní výkon.

Usnadňuje tzv. konsolidaci paměti, proces, při kterém se krátkodobé vzpomínky mění na dlouhodobé. My si tak události ze dne lépe pamatujeme a v případě potřeby se na ně dokážeme rozpomenout.

Spánek zároveň zvyšuje neurální plasticitu, což umožňuje mozku přizpůsobovat se a získávat nové dovednosti. To je klíčové při učení se.

Dostatek odpočinku je také důležitý pro naši pozornost, rozhodování a reakční dobu.

Je dlouhodobě známo, že spánkový deficit vážně zhoršuje kognitivní funkce. Vede k zapomnětlivosti a obtížím při učení, ale i mnoha dalším problémům.

Chronický nedostatek spánku negativně ovlivňuje tzn. prefrontální kortex, oblast mozku zodpovědnou za rozhodování, řešení problémů a kontrolu chování. To může vést k nesprávnému úsudku a zbytečnému riskování – například při řízení či jiných situacích, kde je důležitá ostražitost. Nemluvě o pomalejších reakčních časech, které jsou častým viníkem při dopravních nehodách.

Spánek a produktivita

Jak je vidět na výše uvedených příkladech, zdravý spánek je nezbytný pro naše optimální fungování. Ale i pro to, abychom během dne – ať už v práci nebo doma – byli produktivní.

Pouze dostatečně odpočinutí a zdraví totiž dokážeme optimálně zvládat výzvy, se kterými se setkáváme. Nemluvíme pouze o fyzickém odpočinku a energii, ale také o duševním rozpoložení a mentální připravenosti. Každá z těchto kategorií ovlivňuje produktivitu a každou z nich pro změnu ovlivňuje dostatek spánku.

Několik studií potvrdilo, že lidé, kteří dlouhodobě spí šest a méně hodin, jsou méně produktivní než jedinci, kteří si dopřejí sedm a více hodin odpočinku.

Není to ovšem jen o délce spánku. Mimořádně důležitá je také kvalita. To má mimo jiné i to, na čem spíte.

Máte dostatečně kvalitní matraci? Poskytuje vám potřebnou oporu, je pohodlný, prodyšný, odvádí teplotu z vašeho těla ven a umožňuje vám tak nerušeně odpočívat?

Matrace na míru Westieru splňují všechny tyto předpoklady. Navíc, designově si je umíte přizpůsobit se zbytkem ložnice.

Jak zlepšit spánkovou hygienu v hektickém světě?

Na závěr jsme si pro vás připravili 7 tipů, jak začlenit kvalitní, zdravý spánek do svého každodenního života.

  1. Nepodceňujte výběr matrace a postele. Toto je oblast na které se opravdu nevyplatí šetřit. Nechcete se přece budit unavení a dolámání, naopak, ke zvládání výzev dne potřebujete být patřičně odpočatí. Investujte do kvalitní matrace na míru a postele, děláte to pro své zdraví.
  2. Snažte se alespoň hodinu před spaním nepoužívat telefon, nedívat TV a nepoužívat počítat. Modré světlo ze zařízení zpomaluje tvorbu melatoninu, který pomáhá usínat.
  3. Jděte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu. Naše tělo má vlastní vnitřní hodiny, kterými se řídí. Takzvaný cirkadiánní rytmus ovlivňuje všechny důležité biologické a fyziologické procesy v našem těle a není-li pravidelný, kvalita našeho života klesá.
  4. Během dne buďte i fyzicky aktivní. Cvičení, případně manuální práce, tělo přirozeně vyčerpávají, což ve večerních hodinách pomáhá s nástupem spánku. Pozor, nadměrná fyzická aktivita těsně před spánkem je však kontraproduktivní.
  5. Alespoň tři hodiny před spánkem nejezte těžká jídla, tzn. mastné a tučné, smažené, příliš pikantní či s nadměrným obsahem cukru. Rovněž se vyhněte stimulantům, především kofeinu a energetickým nápojům.
  6. Dostatečně zatemněte svoji ložnici. Melatonin se nejefektivněji vyplavuje tehdy, když je místnost tmavá. Zatáhněte žaluzie a závěsy (pokud je máte) a odstraňte zdroje světla.
  7. Před spaním místnost vyvětrejte. Ideální teplota pro zdravý spánek je přibližně v rozmezí 18 – 20 stupňů Celsia. Naopak, v nadměrně teplé místnosti se vám bude usínat obtížněji.

Pevně ​​věříme, že po dočtení tohoto textu naplno vnímáte, jak je spánek důležité pro naše každodenní fungování. Fyzické, mentální i emoční.

Ačkoli ne vždy je možné dodržovat všechny návyky a doporučení, v zájmu zvýšení kvality našich životů bychom se o to měli přinejmenším snažit. Spánkový deficit je totiž mnohem nebezpečnější, než se možná zdá, a to pro každého, bez výjimky.

Začít se zlepšováním své spánkové rutiny přitom můžete prakticky hned. Dejte si závazek, že dnes večer si před uložením se do postele odpustíte rande s telefonem, dopřejte si lehčí večeři a ložnici předtím pořádně vyvětráte.

Naplánujte si také návštěvu jednoho z našich showroomů, ve kterých vám o zdravých řešeních pro váš spánek – včetně prvotřídních matrací na míru – povíme více. Těšíme se na vás v OD Lightpark v Bratislavě, na Rohanském nábřeží 19 v Praze a už iv Michalovcích na ulici Sama Chalupku 2a .

Westieri – jsme andělé strážní vašeho spánku.