Tipy pro dobrý spánek | Westieri.cz
Obrázok článku: Tipy pro dobrý spánek

Tipy pro dobrý spánek

Kvalitní spánek ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví. Souvisí s naší energií, produktivitou práce, emocemi a dokonce i s naší váhou. Patří k přirozeným obranným funkcím těla. Nedostatek spánku může způsobit zdravotní problémy, např. vysoký krevní tlak, cukrovku, obezitu nebo depresi. Jeho kvalita je ve velké míře v našich rukou a souvisí s naší každodenní rutinou. Vyzkoušejte si několik tipů pro dobrý spánek a vaše tělo vám poděkuje.

Tip 1: Usínejte a vstávejte ve stejnou dobu

Pokud to dodržíte, budete se cítit mnohem lépe. Základem je poslouchat své tělo, nastavit si vlastní vnitřní hodiny a přesně je dodržovat. Už i hodinový rozdíl může mít vliv na celkovou únavu. Do postele jděte tehdy, když se cítíte unaveně. Pokud vstáváte s budíkem, pravděpodobně chodíte spát pozdě. Měli byste se vzbudit sami, protože vaše tělo přesně ví, kolik spánku potřebujete. Doplňujete si nedostatek spánku víkendovým vyspáváním? Neděláte dobře, tento výkyv se projeví v únavě. Raději si dopřejte krátkou siestu odpoledne, ideálně 15 až 20 minut.

Tip 2: Dejte si pozor na světlo a tmu

Melatonin se také nazývá „hormon spánku“. Je to látka produkovaná mozkem a jeho vylučování je podmíněno zejména přirozeným úbytkem denního světla. Jelikož hladina melatoninu narůstá ve tmě, je důležité spát v naprosté tmě. Zatáhněte závěsy a žaluzie. Odstraňte z pokoje vše, co svítí, zakryjte i jemnou záři z budíku. Zavřete dveře do ložnice a zbavte se elektromagnetického smogu. Vypněte si telefon a TV s počítačem držte mimo ložnici. Před spaním si raději čtěte nebo poslouchejte hudbu. Přes den buďte na slunci, jděte na procházku, zacvičte si na čerstvém vzduchu.

Tip 3: Zdravě jezte i pijte

A to nejen těsně před spaním, ale také během celého dne. Uhlídejte si množství nikotinu i kofeinu. Víte, že právě kofein může narušit váš spánek i deset až dvanáct hodin po jeho pití? Nejezte žádná těžká jídla minimálně dvě hodiny před spaním. Pozor i na kořeněné či kyselé potraviny, mohou způsobit žaludeční potíže a pálení žáhy. Raději si dejte krůtí maso, celozrnné obiloviny, jogurt nebo banán. Večer nepijte moc vody, abyste nemuseli chodit v noci na záchod. Vyhněte se alkoholu, na spánek působí rušivě.

Tip 4: Spěte na zdravé matraci

Základním tipem pro zdravý spánek je kvalitní matrace. Investice do spánku je investicí do zdraví a bude se vám vracet každý den. Proto si vyberte takovou matraci, která je vyrobena ze zdravých, přírodních materiálů. Patří k nim bavlna, hedvábí, vlna z alpaky, koňská hříva či mohér. Bavlna je vysoce efektivní při odsávání vlhkosti z těla. Navíc redukuje teplotu při vypařování a vytváří hygienické prostředí na spaní. Vlhkost absorbuje i hedvábí, které v létě chladí a v zimě hřeje. Vlna z alpaky neobsahuje lanolin, proto je hypoalergenní. Koňská hříva má extrémní trvanlivost a mohér reguluje teplotu. Ideální je matrace, kterou si můžete otočit podle ročního období, na letní či zimní stranu.

Tip 5: Meditujte ve vyvětrané ložnici

Než si lehnete, vyvětrejte ložnici, aby se vzduch ochladil. Kápněte si na zápěstí kapku levandulového oleje nebo si nasprejujte pokoj levandulovou vodou. Příjemně vás to uklidní. V posteli si dopřejte chvíli jen pro sebe. Pusťte si oblíbenou meditaci či relaxaci. Nebo si dejte jednu ruku na hruď, druhou na břicho. Dýchejte nosem a sledujte, jak se vám zpomaluje dech. Vaše tělo tak bude dokonale připraveno ke spánku.

Zaujaly vás naše tipy pro dobrý spánek?

Sdílejte je s těmi, kteří je potřebují. Dobrý spánek je základ kvalitního života a radosti z něho. Články na blogu o dobrém spánku připravují naši andělé strážní vašeho spánku.