Postel a matrace pro těhotné ženy | Westieri.cz
Obrázok článku: Kvalitní postel a matrace – základ zdravého spánku pro těhotné ženy

Kvalitní postel a matrace – základ zdravého spánku pro těhotné ženy

Asi nikdo nepochybuje o tom, že kvalitní a zdravý odpočinek je důležitý jak pro budoucí maminku, tak pro děťátko. Samotné těhotenství je po fyzické a psychické stránce mimořádně náročné, dostatečná regenerace je proto klíčová.

Bohužel realita je často vzdálena představám.

Věděli jste však, že výběrem vhodné matrace a kvalitní postele lze předejít mnoha problémům v této oblasti? Ať už se bavíme o typických bolestech zad, nočním buzení nebo o návalech veder – se správně zařízenou ložnicí je zasloužený odpočinek o krok blíž.

Proč je spánek v těhotenství náročnější?

Během těhotenství ženské tělo prochází výraznými fyziologickými a hormonálními změnami. Přestože o tom často slyšíme, poruchy spánku nejsou běžné jen ve třetím trimestru – nezřídka začínají už v prvním.

Rostoucí hladiny progesteronu zvyknou vyvolávat nadměrnou denní ospalost a narušují tak noční odpočinek. Budoucí maminka se tak i během dne může cítit unavená a vyčerpaná. Pokud si třeba na chvíli zdřímne, v noci pak může mít potíže usnout, případně se budí a strhává ze snu.

Takzvané vnitřní hodiny jsou v těhotenství často „pomýlené“.

Bohužel to nejsou všechny komplikace, se kterými se maminka může setkat.

Častá potřeba močit, živé sny a prudce se měnící emocionální stavy mohou ještě více narušit ztížit dostatečný odpočinek.

Kromě toho těhotenství často zhoršuje již existující zdravotní komplikace, které přímo zhoršují kvalitu spánku. Běžný je zejména syndrom neklidných nohou, charakterizovaný nekontrolovatelným nutkáním pohybovat dolními končetinami. Ten se může projevovat častěji v důsledku výkyvů hladin železa a folátu (vitamínu B9).

Těhotenství mění prakticky každý systém – metabolický, kardiovaskulární, neurologický – všechny přitom ovlivňují spánek, ať už přímo, nebo nepřímo.

Dobrou zprávou je, že s některými z těchto obtíží lze účinně bojovat. Mezi těhotenstvím a matrací, na které budoucí maminka spí, je totiž významnější vztah, než se možná na první poslech zdá.

Osvědčenou volbou jsou matrace ze 100% přírodních materiálů – přesně jako luxusní matrace Westieri. Jsou stvořeny pro zdravý spánek, poskytují tělu dokonalou oporu a navíc jsou tak pohodlné, jako málokterá alternativa.

Jaká matrace pomůže těhotné ženě lépe si odpočinout?

Matrace hraje mimořádně důležitou roli při podpoře měnícího se ženského těla.

Jak těhotenství postupuje, rozložení hmotnosti se přesouvá, zvyšuje se citlivost tlakových bodů, nepohodlí až bolest v kloubech se stávají výraznějšími. Matrace, která nabízí tělu dostatečnou oporu i přizpůsobivost, může výrazně snížit noční buzení a zlepšit celkový odpočinek.

Přestože je to individuální, většina těhotných žen si nejvíce pochvaluje středně tvrdé matrace, které nabízejí správnou rovnováhu mezi flexibilitou a stabilitou. Příliš měkká matrace se může pod zvýšenou hmotností prohýbat a zvýšit tak tlak na páteř (o bolestech zad by těhotné ženy uměly mluvit), příliš tvrdá zase může vytvářet nadměrný tlak na boky, ramena a kolena.

Důležitou roli však nehraje pouze stabilita.

Jak dosvědčí mnoho budoucích maminek, výzvou jsou také návaly veder a změna vnímání teploty prostředí – jevy typické pro hormonální výkyvy. Kvalitní matrace z přírodních materiálů pomáhá regulovat tělesnou teplotu, odvádí z těla nadměrnou vlhkost a přispívá ke svěžímu odpočinku.

Matrace na míru Westieri jsou vyrobeny ze 100% přírodních materiálů, které podporují přirozenou cirkulaci vzduchu. A nejen to – jsou vysoce hypoalergenní, což znamená, že brání koncentraci dráždivých částic (zejména prachových roztočů a jiných mikroorganismů) a zlepšují tak i dýchání během spánku.

To je pro budoucí maminky mimořádně důležité. Optimální regenerace a odpočinek jsou totiž základem – samozřejmě nejen v těhotenství, ale také v každodenním životě. Těhotné ženy se však musí starat o dva životy současně, je proto důležité, aby se každou noc vyspaly co nejlépe. A přírodní matrace Westieri jsou tou správnou cestou.

Vyhovují měnícím se potřebám ženského těla během každého trimestru, které jsou často individuální. Minimalizují tlak, podporují správné zarovnání páteře a celkově vytvářejí prostředí pro bezproblémový, zdravý spánek.

Nezapomínejme také na kvalitní postel. Matrace poskytuje oporu tělu, ale také potřebuje mít stabilitu. Tu mu dodává právě rám postele – ideální z masivu.

Proč zrovna masiv a ne dřevotříska?

Masivní postele Westieri jsou mimořádně pevné a stabilní, což jen znásobuje opěrné schopnosti matrace, přispívá k lepšímu rozložení hmotnosti (což je pro spánek v těhotenství mimořádně důležité!) a snížení nadměrného tlaku na kloubní partie.

Nejvhodnější poloha pro spaní v těhotenství

Poloha na spaní během těhotenství není jen otázkou pohodlí – má nezanedbatelné účinky na krevní oběh, trávení a celkové zdraví plodu.

Když se děloha roztáhne, začne vyvíjet tlak na okolní orgány a cévy. To je důvod, proč je levá strana obecně považována za optimální polohu pro spánek během těhotenství. Spánek na této straně zvyšuje průtok krve do placenty a ledvin a zároveň snižuje tlak na játra a zlepšuje přísun živin pro vyvíjející se miminko.

Na začátku těhotenství mohou ženy obvykle spát v jakékoli poloze bez obav, ale se začátkem druhého trimestru je již rozumné zvážit změnu.

Spánku na zádech je nejlepší zcela se vyhnout přibližně po 20 týdnech těhotenství. V této poloze může hmotnost dělohy stlačit tzv. dělohu. dolní dutou žílu, což může vést k dušnosti.

Spánek na břiše je ve druhém trimestru již zpravidla nemožný v důsledku zjevných fyzických změn – rostoucího bříška.

Spát na levém boku však není pro každého přirozené. Aby byla změna lépe zvládnutelná, podpůrné prvky, jako je například používání těhotenského polštáře, mohou pomoci udržet správnou polohu, zmírnit nepohodlí v bocích, dolní části zad a kolenou.

Občasné změny polohy během spánku jsou normální a většinou neškodí. Základem není setrvat v jedné poloze celou noc a vůbec se nehýbat, ale spíše udělat ze spánku na levé straně preferovanou polohu při usínání.

Tipy na zdravý spánek během těhotenství

1. Pravidelnost je důležitá
Jděte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, ideálně i o víkendech. Pomáhá to regulovat váš cirkadiánní rytmus (zmíněné vnitřní hodinky) a zlepšuje celkovou kvalitu spánku, díky čemuž je snazší usnout.

2. Těhotenský polštář je váš kamarád

Investujte do těhotenského polštáře se vám vrátí v podobě komfortu a zdravého odpočinku. Spánek na levém boku s tímto polštářem mezi koleny a dalším polštářem za zády zmírňuje tlak na páteř.

3. Omezte příjem tekutin před spaním

Hydratace je pro maminky mimořádně důležitá, ale dbát na ni je třeba zejména během bdělého dne. Zhruba 1–2 hodiny před spaním je rozumné omezit příjem tekutin. Snížíte tím také počet nočních výletů na toaletu.

4. Vytvořte prostředí příznivé pro spánek

Udržujte v ložnici chlad, tmu a ticho. Podle potřeby použijte zatemňovací závěsy, před spánkem větrejte. Přečtěte si našich 5 tipů, jak z své ložnice udělat oázu relaxu.

5. Omezte před spaním modré světlo

Tento tip se týká všech, nejen těhotných maminek. Modré světlo z telefonů a tabletů může potlačit produkci melatoninu. Zkuste se vyhýbat displejům alespoň 30 – 60 minut před spaním.

6. Během dne buďte aktivní

Pravidelné lehké cvičení, například chůze či těhotenská jóga, může snížit stres, zlepšit krevní oběh a pomoci regulovat cyklus spánku a bdění. Vyhněte se však intenzivní aktivitě několik hodin před spaním.

7. Omezte zdřímnutí a kofein

Přestože to může být při vší té vyčerpanosti náročné, snažte se omezit počet a délku zdřímnutí. Pokud už musíte, snažte se limitovat je na 20 minut, déle už mohou narušit noční spánek. Omezte příjem kofeinu a úplně se mu vyhněte v odpoledních hodinách.

Kvalitní spánek? Dar pro maminku i miminko

Spánek během těhotenství je více než jen odpočinkem – má širokosáhlé důsledky jak pro maminku, tak pro plod.

Kvalitní a zdravý odpočinek podporuje vše – od hormonální regulace a imunitní funkce až po růst miminka a emoční stabilitu. Na druhé straně, přetrvávající spánkový deficit je spojován s komplikacemi, včetně těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku či poporodní deprese.

Nezapomínejme na to, že i miminko těží z matčina kvalitního spánku.

Dostatečný odpočinek pomáhá regulovat průtok krve placentou a zásobování živinami, které jsou klíčové pro vývoj plodu. Hormonální stabilita zase hraje klíčovou roli při udržování vyváženého nitroděložního prostředí.

Tyto faktory mohou ovlivnit nejen celkový zdravotní stav plodu, ale také imunitu zdraví děťátka v raném věku.

Klidný, zdravý, svěží spánek je v těhotenství alfou a omegou. Vyžaduje si věnovat pozornost poloze při spánku, kvalitě matrace, postele každodenním návykům a prostředí, ve kterém budoucí maminka usíná.

Pevně ​​věříme, že tento článek vám pomohl udělat si lepší představu o tom, jak proaktivně vykročit ke zdravému spánku v těhotenství.

Čekají vás krásné chvíle.