Někdo spí na břiše, jiný na boku a třetí se zase během noci převaluje a tyto polohy střídá. Věděli jste však, že některé z nich jsou lepší a jiné horší? Možná se to na první poslech zdá banální, ale spánek v nesprávné poloze může vést ke zbytečnému tlaku na páteř, krční obratle či jiné části těla a výrazně tak snížit kvalitu vašeho odpočinku.
V tomto textu si povíme o tom, které polohy jsou nejlepší pro zdravý spánek a jakou roli při tom hrají matraci či kvalitní polštář.
Proč je důležité, v jaké poloze spíme?
To, v jaké poloze je během spánku naše tělo, výraznou měrou ovlivňuje nejen tlak vyvíjený na naši páteř, ale dokonce i funkci vnitřních orgánů. Pojďme si vysvětlit, proč.
Snad největší vliv má spánková poloha pro zarovnání páteře. Naše opěrná soustava má přirozené zakřivení, které nazýváme tzv. neutrální polohou.
Představte si člověka, který vzpřímeně stojí, nehrbí se, není vychýlen do žádné strany. Jeho páteř je při takovém postoji přirozeně zakřivená, na žádnou její část není vyvinut nepřirozený tlak, který může způsobovat diskomfort, bolest či dokonce trvalé poškození.
Snahou je této neutrální polohy dosáhnout i při spánku.
Nejtěžší je to při spánku na břiše. Tato poloha je nejméně zdravá ze všech a to dokonce i tehdy, máte-li opravdu kvalitní matraci na míru.
Při poloze na břiše je náročné udržet páteř správně vyrovnanou. Nepřiměřený tlak je vyvinut na její spodní část – kříže. Lépe na tom není ani krk. Při spánku na břiše totiž máme hlavu po celou noc otočenou na stranu, což je nepřirozené. Nemluvě o tom, že při spánku na břiše jsou mačkané i vnitřní orgány v břišní dutině, což rovněž brání kvalitnímu odpočinku.
Jak vidět na tomto jednom příkladu – správná poloha při spánku je mimořádně důležitá.
Které řešení je tedy lepší než spánek na břiše?
Nejlepší polohy pro zdravý spánek
Většina lidí spí jedním z těchto tří způsobů: na břiše, na boku či na zádech. Pokud první jmenovanou polohu vyloučíme, zůstanou nám dvě možnosti – která je zdravější?
Dobrá zpráva je, že hned obě jsou mnohem lepší, než spánek na břiše.
I na boku, i na zádech je totiž celá páteř – od boků až po krk – rovnoměrněji zarovnána. Na žádnou část nepůsobí větší tlak, riziko bolesti po probuzení je minimální. O to víc, pokud používáte spolehlivou matraci na míru a polštář.
V konečném důsledku je výběr mezi spánkem na boku a spánkem na zádech na vaší osobní volbě. Oba způsoby však mají i vlastní výhody, ale bohužel i nevýhody.
Při spánku na zádech pocítí úlevu vaše krční páteř, ale i kříže. Jelikož vaše tvář není vtlačena do polštáře jako při poloze na břiše, příjemným bonusem je, že takový spánek neurychluje tvorbu vrásek. Dochází také k úlevě při ucpaném nose. Mírnou nevýhodou je, že při spánku na zádech je u lidí vyšší pravděpodobnost chrápání.
Spánek na bocích – s nohama pěkně pod tělem – rovněž podporuje přirozené zakřivení páteře. Často je doporučeno právě lidem, kteří se ráno budí s bolestmi. Zejména v zimě má tato poloha také tu výhodu, že brání nadměrným únikům tepla z těla. Nevýhodou je, že spíte-li pouze na jedné straně, můžete po čase pociťovat mírný tlak či ztuhlost v proleženém rameni.
Matrace a správná poloha pro zdravý spánek
Samozřejmě můžete spát v libovolné poloze, ale pokud nepoužíváte správnou matraci, neodpočinete si.
Proč?
Matrace poskytuje vašemu tělu oporu během celé noci. Musí stabilizovat páteř, podporovat rovnoměrné rozložení hmotnosti, nesmíte se do něj příliš „ponořit“, ale ani zase na něm ležet jako na tvrdé desce.
Klíčová je tedy tuhost pružin v matraci. Při výběru zaváží nejen osobní preference, ale také to, co si „žádá“ právě vaše tělo, konkrétně vaše páteř. Někdo si více odpočine na měkčí matraci, jiný potřebuje o něco vyšší tuhost.
NÁŠ TIP: jak zjistit, který je nejlepší pro vás? Navštivte jeden z našich 3 showroomů a vyzkoušejte si prvotřídní luxusní matrace Westieri na vlastní kůži.
Kvalitně vyrobená matrace – ty naše jsou ze 100% přírodních materiálů – navíc pomáhá odvádět nadměrné teplo a vlhkost z těla. Tím přispívá k nerušenému odpočinku bez ohledu na to, jaké je roční období.
Suma sumárum, pokud zkombinujete zdravou polohu během spánku s kvalitní matrací, děláte skvělou investici do vlastního zdraví a pohodlí.
Jak vybrat kvalitní polštář?
Nezapomínejme na další část skládačky – polštář.
I polštář totiž podporuje správné zarovnání páteře, zejména její krční části. Nemluvě o tom, že je základem pohodlného spánku.
Jaký si tedy vybrat?
Odpověď se mírně liší v závislosti na tom, v jaké poloze spíte. Předpokládejme, že volíte zdravější alternativu a spíte nebo na zádech, nebo na boku.
V prvním případě je lepší sáhnout po zlaté střední cestě, tedy polštáři, který není ani příliš objemný, ale ani plochý. Střední tloušťka a velikost zabrání tomu, aby byla vaše hlava příliš nadzvednutá, resp. spuštěna ve srovnání se zbytkem těla.
Při spánku na boku by vaše volba měla být podobná, ale můžete si vybrat polštář, který je o něco plnější. Stále totiž podporuje přirozené zakřivení páteře, ale zároveň částečně pomáhá snižovat tlak na ramena, který je při spánku na boku (zejména tehdy, pokud dlouhodobě neměníte stranu) největší.
Jak zlepšit polohu při spánku?
Rozumíme, že změnit spánkovou polohu nejde z noci na noc. Pokud dlouhá léta spíte na břiše, jste na to s největší pravděpodobností zvyklí a vyzkoušet něco nového se vám může jevit nepřirozené, až nepohodlné.
Netřeba však zoufat, změna je možná. Je však třeba vytrvat.
Klíčové je zkoušet to každou noc. Zpočátku se vám to možná povede jen na několik desítek minut a během noci se opět přetočíte do původní polohy, ale to nevadí. Důležitá je pravidelnost a budování návyku.
Bohužel k tomu neexistuje žádná zkratka. Jen zkoušet a zkoušet to, postupně prodlužovat intervaly, ve kterých se vám daří spát v nové poloze, až po několika týdnech, potenciálně měsících, dosáhnete změny k lepšímu.
Budování návyku si výrazně usnadníte, spíte-li na kvalitní matraci na míru. Ráno se budete probouzet odpočatí. Bolesti zad pominou.
Jak si ale zvolit ten správný? Přečtěte si náš blog: jakou matraci si vybrat, pokud trpíte bolestmi páteře.