Nespavost a jiné poruchy spánku – co s nimi? | Westieri.cz
Obrázok článku: Nespavost a jiné poruchy spánku – jak si s nimi poradit?

Nespavost a jiné poruchy spánku – jak si s nimi poradit?

Když se použije spojení poruchy spánku, mnoho lidí si představí někoho, kdo se převaluje v posteli ze strany na stranu a nedaří se mu usnout. A zatímco nespavost a potíže při usínání opravdu mohou patřit k takovým poruchám, jejich paleta je mnohem širší. Jedno však mají společné.

Jsou neslučitelné s kvalitním, zdravým spánkem.

Co dělat, pokud na nějakou z nich trpíte?

Poruchy spánku – to není jen nespavost

Tak, jak mají „své“ zdravotní problémy například dýchací cesty či trávicí trakt, iv oblasti spánku existuje celé spektrum diagnóz. Rozlišujeme dokonce více než tři desítky poruch, ačkoli nejčastěji se vyskytuje pět-šest z nich.

Co to vlastně jsou ty poruchy spánku?

Jedná se o řádně popsané nemoci (ano, z pohledu medicínské klasifikace jde o standardní nemoci – přesně jako chřipka či nachlazení), které narušují přirozený rytmus bdění a spánku. Podmínkou je, že takový stav se opakuje, negativně ovlivňuje fungování a není jednorázový.

To znamená, že pokud vypijete spoustu kávy a nemůžete pak spát, případně se vám to čas od času nedaří kvůli stresu z dalšího dne, tak nejde o poruchu spánku.

Pokud se však tyto stavy opakují dlouhodobě, nemáte na ně vliv, případně příčina není jednoznačně známa, již potenciálně jde o stav, který splňuje definici spánkové poruchy.

Snad nejznámějším příkladem je nespavost, tedy insomnie.

Může ji způsobit velké množství zjevných i skrytých příčin – životospráva, chronický či akutní stres, kofein, nesprávné osvětlení ložnice, některé léky, psychické problémy, strava a podobně.

V případě, že je krátkodobá, případně zjevně způsobená konkrétním spouštěčem zmiňovanou kávou, těžkou večeří, akutním stresem, hlukem, světlem a podobně – nejde o poruchu spánku. Pokud se však vrací opakovaně i bez zjevné příčiny, už můžeme mluvit o řádné diagnóze.

Poruchy spánku však známe mnohem víc.

Jaké poruchy spánku rozlišujeme?

Možná vás překvapí, že při některých poruchách spánku člověk dokáže usnout i bez relativních problémů, ale takový spánek není kvalitní a zdravý a člověk si při něm neodpočine. Problémem může být, paradoxně, i to, když člověk spí příliš mnoho.

Proto je vhodné myslet na definici poruch spánku – jde o nemoc, která jakýmkoli negativním způsobem ovlivňuje cyklus bdění a spánku (tedy na náš cirkadiánní rytmus).

Mezi nejznámější poruchy spánku patří:

  • nespavost (insomnie) – na nějakou formu nespavosti trpí odhadem až 30 % světové populace; může mít různé projevy – člověk při ní může hůře usínat, případně se během noci budí, nebo se vzbudí brzy a už neumí usnout;
  • spánková apnoe – nemoc, při které se během noci opakovaně zastavuje dýchání; apnoe často doprovází chrápání či lapání po dechu; člověk je během dne nevyspalý, unavený, neumí se koncentrovat a to i tehdy, když navenek prospal celou noc;
  • syndrom neklidných nohou – neurologické onemocnění, při kterém má člověk nutkání hýbat nohama, případně prsty na nohou či chodidly, cítí v nich nepříjemný pocit, někdy až mravenčení; toto nutkání může přijít i podvědomě během spánku a narušuje tak cyklus;
  • narkolepsie – vážná diagnóza, která je doprovázena vysokou ospalostí během dne a náhlými spánkovými epizodami – člověk z ničeho nic na krátkou dobu upadne do spánku; představuje riziko, protože tyto epizody mohou přijít i při řízení či při jiné činnosti, která vyžaduje pozornost;
  • hypersomnie – nadměrná ospalost během dne i přesto, že člověk v noci spal dostatečný počet hodin; člověk s tímto onemocněním se neumí soustředit, je malátný, nepomáhá, ani když si zdřímne;
  • parasomnie – neobvyklé spánkové projevy, mohou mít různou podobu; do této široké kategorie patří například spánková paralýza, spánkové halucinace, náměsíčnost, noční můry a podobně;
  • bruxismus – psychologické onemocnění, při kterém člověk ve spánku skřípe zuby, což narušuje spánkový cyklus a poškozuje samotné zuby; příčinou je často stres.

Když si přečtete tyto stručné definice, zřejmě budete souhlasit s tvrzením, že takto kvalitní spánek nevypadá. Přestože u některých z těchto nemocí člověk prospí i celou noc, ráno se vzbudí neodpočinutý a potenciálně is dalšími negativními následky.

TIP: Co pomáhá k dobrému spánku? 5 tipů, které zařaďte do své rutiny

Jinými slovy, zdravý spánek a poruchy spánku si nerozumí. Pokud se vyskytnou, řešení problému není radno odkládat.

Jak si poradit s poruchami spánku?

První kroky člověka s poruchami spánku by měly směřovat k všeobecnému lékaři.

Ten totiž na základě popsaných příznaků vyhodnotí, zda je nutná návštěva odborníka, nebo je nutné nejprve upravit životosprávu.

Některé z lehčích poruch totiž lze odstranit (nebo alespoň minimalizovat jejich projevy) i změnou návyků, případně osvojením si zdravých spánkových rutin či použitím kvalitní matrace a postele na míru – o tom ještě bude řeč.

Důležité je však vždy vyslechnout názor odborníka a nepokoušet se „léčit” na vlastní pěst, zejména ne samonaordinovanými domácími „léky” a babskými radami. Člověk si v nejhorším případě může ještě uškodit.

Někdy mohou být poruchy spánku způsobeny i deficitem některých živin, například vitamínu D, železa, tryptofanu a podobně.

I dlouhodobě nadměrná konzumace kofeinu může vychýlit spánkový rytmus a způsobit třeba chronickou nespavost. Se zdravým spánkem si nerozumí také těžká, mastná jídla, sedavý způsob života, kouření, nadměrné pití alkoholu a jiné zlozvyky, charakteristické pro moderní život.

Nejproblematičtější jsou však skryté, často psychosomatické příčiny. Jedná se o takové, kdy se některé duševní potíže promítnou do tělesné roviny. Při pátrání po nich člověk potřebuje pomoc odborníka, například experty ze spánkových laboratoří.

Vliv má i to, na čem spíte

Jak jsme naznačili již výše, nezanedbatelnou roli při zdravém, kvalitním spánku má i to, na jaké matraci či posteli spíte.

Samozřejmě, je-li původce nespavosti či jiné poruchy spánku psychosomatický či psychologický, je třeba navštívit odborníka, ani nejlepší matrace na světě neodstraní vážnou kořenovou příčinu.

V některých případech však pomoci může.

Zejména tehdy, když se člověk budí dolámaný, s bolestmi páteře, krku či křížů. Tehdy je problémem nejprve to, na čem člověk spí.

TIP: Pomáhá správná matrace při prevenci bolestí zad? Ano, pokud víte jak si vybrat

Luxusní matrace Westieri jsou nadesignovány pro dokonalý, zdravý spánek. Vyrábíme je ze 100% přírodních materiálů, jsou hypoalergenní, nezadržují prach, pomáhají regulovat tělesnou teplotu, ať je za okny léto nebo zima.

Toto všechno jsou faktory, které přispívají ke kvalitě spánku. Protože někdy je za nespavostí špatná opora těla u staré matrace, případně noční pocení, vrzání, dráždivé syntetické materiály.

Naše matrace a kvalitní postele na míru jsou však navrženy tak, abyste během spánku měli dokonalý komfort. Jejich rozměry a danosti se přizpůsobí vám a vašim potřebám, ne vy jim.

Dopřejte si ničím nerušený, zdravý spánek.

Sladké sny máte na dosah ruky.