Styly, ve kterých může být zařízena vaše ložnice | Westieri.cz
Obrázok článku: Styly, ve kterých může být zařízena vaše ložnice

Styly, ve kterých může být zařízena vaše ložnice

Ložnice je víc než jen místností v domácnosti. Je to naše útočiště, kde každou noc čerpáme nové síly a relaxujeme. Při jejím zařizování si tedy je třeba dát záležet. Současný interiérový design přesahuje samotnou funkčnost místnosti, klade důraz také na estetiku a vizuální aspekt věci.

V tomto textu si povíme více o různých způsobech, kterými můžete zařídit svoji ložnici. Popíšeme si například industriální styl bydlení a roli kvalitní matrace v ní. Dozvíte se, jaká to je rustikální ložnice či to, proč je denní světlo vhodnou volbou.

Klasický styl – když se elegance snoubí s pohodlím

Klasický interiérový design vyvolává pocity nadčasové krásy a elegance. Představte si nábytek z tmavého dřeva s ornamenty a složitými detaily. Luxusní textilie jako hedvábí či brokát. Kombinace těchto prvků vytváří sofistikovanou a luxusní atmosféru, ve které je radostí usínat. Nemluvě o tom, že toto je dokonalá představa o romantické ložnici.

V klasickém designu není postel „jen“ kusem nábytku, je ústředním bodem místnosti. I z tohoto důvodu je výběr mimořádně důležitý. Sáhněte po box spring či hardtop posteli z kvalitních materiálů, především masivního dřeva.

Důležitá je také volba povrchových látek. Klasický styl si rozumí s různými vzory a motivy. Elegantně vyzdobené čelo postele umí udělat s atmosférou své.

Kvalitní matrace umocňuje pocit komfortu, který v takto zařízené ložnici očekáváme. Ideální, je-li vyroben z přírodních vláken a materiálů, které se přizpůsobí vašemu tělu a poskytnou mu optimální oporu. Tehdy opravdu dochází ke kombinaci elegance a komfortu.

Myslete také na doplňky: ručně šité a elegantní ložní prádlo, ale také hebký koberec, zdobené závěsy či truhlice k posteli.

Moderní styl – funkčnost v jednoduchosti

Moderní design má své kořeny v principech minimalismu, ale za to maximální funkčnosti. Čisté linie, tlumené barvy a striktní, až symetrický řád – to jsou nosné pilíře tohoto stylu. Důraz je kladen na vytvoření klidného prostoru, kde má všechno své místo. Dokonalý řád pomáhá navozovat pocity klidu a harmonie.

Ve srovnání s klasickým stylem je u modernismu kladen důraz na přímočarost. A to místy až doslovnou – vzory na povrchové látce postele, ložním prádle či závěsech jsou jednoduché, postavené na čistých liniích.

Vhodným doplňkovým materiálem do takto zařízené ložnice je dřevo. Tmavší přírodní odstíny si rozumějí s neutrální šedou. Designovou dominantou může být i masivní postel, doplněná kvalitní matrací.

U moderního interiérového stylu sahají návrháři převážně po tlumenějších, neutrálních barvách. Krémová, šedá, antracitová či světle hnědá jsou populárními odstíny. Použití těchto barev má kromě estetického také funkční aspekt. Pomáhají navodit klidnou atmosféru a uklidnit mysl před spánkem.

Rustikální ložnice – útulná, teplá, inspirovaná přírodou

Setkáme se is označením ložnice ve venkovském stylu. Rustikálnost je návrat ke kořenům. Je to dokonalé designové splynutí s přírodou a přirozeností. V současnosti se jedná o jeden z nejpopulárnějších interiérových stylů vůbec.

Takto zařízená místnost výrazně čerpá inspiraci z přírody, přičemž často kombinuje materiály jako kámen, dřevo a kov. Vytváří tím útulnou atmosféru, kterou si často ztotožňujeme s různými romantickými chatami a chalupami.

Dřevěný nábytek, noční stolek nebo truhla k posteli jsou při zařizování na míru vhodnou volbou.

Klíčovým aspektem rustikální ložnice je dostatek přirozeného světla. Okna s dřevěnými rámy jsou do takové místnosti perfektní volbou. Právě hra světla a přírodních materiálů dodává ložnici charakteristickou rustikální, venkovskou atmosféru.

Perfektní volbou v takovém případě jsou kvalitní slovenské matrace Westieri. Vyrobeno ze 100% přírodních materiálů harmonicky ladí se zbytkem místnosti.

Skandinávský minimalismus – světlé odstíny pohody

Moderní interiérový styl a skandinávský minimalismus mají mnoho společného, ​​ale druhý jmenovaný je o něco specifičtější. Obojí zakládají na jednoduchosti a přímočarosti a přitom zachované funkčnosti.

Severský minimalismus má však své preferované barvy – jsou jimi elegantní neutrální odstíny – především bílá, ale sekundární i šedá či jemná modrá.

Skandinávská filozofie designu je o jednoduchosti, funkčnosti a spojení s přírodou. Zrodila se v severských zemích, kde jsou dlouhé zimy a málo denního světla. I proto je u tohoto interiérového stylu důraz na jeho dostatek. To znamená velká okna, minimum závěsů.

Dalším z pilířů skandinávského minimalismu je vyhýbání se zbytečným ozdobám.

Oblíbený je dřevěný nábytek ve světlých tónech, který dodává prostoru pocit otevřenosti a přirozeného půvabu. Při jeho umísťování dbejte na to, aby byla v místnosti ponechána vzdušnost, svěžest. Stísněnost je přímým protipólem skandinávské školy designu.

S filozofií minimalismu si rozumí masivní box spring postele a kvalitní hard topy. Při volbě povrchových látek preferujte čisté vzory, bez nadbytečných ornamentů.

Industriální styl – sofistikovaná syrovost

Industriální design, vzácně i průmyslový styl, čerpá inspiraci ze starých továren a výrobních prostor. Představte si cihlové a kamenné stěny, viditelná potrubí, přístroje a mašinérii. Je to poměrně odvážný a „syrový“ styl, který paradoxně staví na detailech a prvcích, které se jiné interiérové ​​filozofie snaží překrýt.

U industriálního stylu bydlení nábytek často odráží estetiku průmyslové éry. Naleznete zde materiály jako neopracované dřevo, železo a dokonce i beton. Dispozice je obvykle otevřená a vzdušná a klade důraz spíše na kvalitu než kvantitu.

Tato filozofie zařizování často využívá tmavší, náladovější paletu barev, přičemž v centru pozornosti jsou šedá, černá a hnědá. Dominují kovové akcenty, ale vhodně doplněné dřevem. Textury jsou drsnější, méně opracované. Přesto však vzbuzují jistý dojem sofistikovanosti.

Industriální ložnice si přímo žádá velkou, masivní postel, patřičně vysokou, patřičně luxusní. Doplněná o vhodně zvolenou kvalitní matraci se raz-dva stane dominantou místnosti.

Tento typ interiérového designu si rozumí s experimentací. Při zařizování industriální ložnice se tedy nemusíte bát odvážnějších kroků.

 Ať už si zvolíte při zařizování ložnice jakýkoli postup, myslete na to, že v první řadě si vytváříte oázu klidu. Místo, kde chcete každý večer usínat v harmonické atmosféře a probouzet se patřičně osvěžení. Důležitý je estetický aspekt, ale nepochybně také funkční. Všechno by mělo mít své místo, svůj účel a ideálně i jakousi vizuální kompatibilitu se zbytkem místnosti.

 Samozřejmě, v ložnici toho hodně závisí na vaší posteli a matraci. V tomto ohledu nedoporučujeme šetřit. Kvalitní slovenské matrace Westieri jsou garancí zdravého spánku a navíc si perfektně rozumějí s rozličnými designovými přístupy.