Přechod z kolébky či dětské postýlky do „velké” postele je významnou záležitostí jak pro dítě, tak pro rodiče. Kdy je ale ten správný čas? A, především, jak si správně vybrat? První dětská postel bude vaši ratolest doprovázet roky a je proto důležité, aby spolehlivě plnila všechny své úkoly.
V tomto textu si povíme něco o tom, na co myslet při výběru.
Kdy je čas na první dětskou postel?
Nejprve zásadní otázka – kdy je vlastně ten správný čas na přechod z kolébky do postele?
Neexistuje přesná, univerzálně platná hranice. Většina dětiček se však do větší postele přesune zhruba ve věku od 18 měsíců do 3 let, popřípadě do 6 let. Samozřejmě, pokud dítě roste „jak z vody”, tak čas na přesun může přijít i dříve.
Platí, že pokud se dítě ještě pohodlně vyspí i v kolébce či dětské postýlce, není třeba nikam spěchat.
Právě naopak, je důležité, aby vaše ratolest zvládla přesun v pořádku a vlastním tempem.
V tomto ohledu hraje roli i to, jakou první postel mu vlastně koupíte. Pokud bude pohodlná a bude poskytovat tělu správnou oporu, celý proces proběhne plynuleji a dítě si na nové prostředí, ve kterém bude každou noc usínat, zvykne o to rychleji.
Více o důležitých faktorech při výběru píšeme hned v další části.
Na co myslet při výběru dětské postele na míru?
Pokud bychom měli odpověď na tuto otázku zjednodušit, řekli bychom: přesně na totéž, na co dbáte při výběru postele pro sebe.
Protože v posteli trávíme více než třetinu svých životů, volba té správné je mimořádně důležitá. Chcete se v ní vyspat pohodlně, zdravě, chcete se budit svěží a připraveni čelit novému dni.
Dá tedy rozum, že přesně toto (a ještě víc!) chcete i pro své dítě. Je však několik dodatečných faktorů, které je třeba brát v úvahu.
Je jasné, že dítěti ve věku 3 let nekoupíte obrovskou manželskou king-size postel. Velikost a výška od země hrají důležitou roli a je třeba je přizpůsobit tomu, že děti jsou nižšího vzrůstu.
V tomto ohledu je rozumnou volbou pro první dětskou postel klasické jednolůžko. Je dostatečně široké, aby se v něm dítě pohodlně vyspalo, ale ne příliš, aby zabíralo v dětském pokoji nepřiměřené množství místa.
Myslete i na výšku postele od země. Neměla by být příliš nízko, ale určitě ani příliš vysoko, aby se do ní dítě nemuselo doslova „štvěrat”. Zlatá střední cesta je vhodnou volbou.
Dovolíme si říci, že minimálně stejně důležitý jako výběr postele je také výběr vhodné matrace pro dítě.
Jaká matrace je vhodná pro děti?
I zde se můžete inspirovat sami sebou.
Odpověď tedy je – co nejkvalitnější a ideální na míru.
Někteří rodiče si myslí, že děti by měly spát na co nejměkčí matraci. Je to však mylná domněnka, která v pozdějším věku může vést k problémům s páteří.
Matrace pro dítě by měla její tělu poskytovat dostatečnou oporu, stabilizovat ji během spánku a nevyvíjet příliš vysoký tlak na určité body – páteř, ramena či klouby. I proto je důležité vybrat spíše středně tuhou matraci.
Ideálně chcete matraci vyrobenou ze 100% přírodních materiálů. Ty jsou nejen hypoalergenní, ale také vzdušné a pomáhají z těla odvádět jak vlhkost tak teplotu. Dítě tak po celou noc spí klidně, zbytečně se nebudí.
Důležité jsou také správný polštář a peřiny pro děti.
V dětském věku je vhodnější menší, pevnější polštář. Ten pomáhá stabilizovat krční páteř a drží tělo v rovině. Přivysoký polštář vychyluje hlavu z osy a může způsobit bolesti krku, ramen či vrchní části páteře.
Peřinu vybírejte lehčí, ale za to dostatečně teplou. Ověřenou volbou jsou dětské peřiny s chmýřím, případně jiným přírodním materiálem.
Jak připravit dítě k přechodu do nové postele?
Některé děti si na novou postel zvyknou prakticky už za jednu noc, jiným je v tomto přechodu zapotřebí trochu pomoci.
Klíčová je v první řadě trpělivost. Není třeba nikam spěchat ani dítě tlačit do větší postele násilím.
Pomoci může i to, když do výběru postele či ložního prádla, polštářů a peřin, zahrnete i samotné dítě. Může si tak ke svému novému místu na spaní vytvořit nějaký vztah už předtím, než jej vůbec začne používat.
Dítě nezapomeňte za každou noc v nové posteli pochválit. Hřejivá slova mají magickou moc.
Někteří rodiče tráví první noci vedle dítěte – i to je forma emoční podpory, která může vaší ratolesti rychleji si zvyknout na změnu. Dejte si však pozor, aby si dítě nezvyklo na to, že usne pouze po vašem boku.
V neposlední řadě jsou také důležité jisté rutiny. Chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. Pokud si dítě vybuduje tento návyk, více se sžije i se svojí novou postelí. Pravidelnost je klíčová.
TIP: Zdravý spánek – proč je důležitý a nakolik ovlivňuje naši produktivitu?
Nejčastější chyby při výběru první dětské postele
-
Přivysoká postel
Jak jsme již uvedli výše, příliš vysoká postel může dítěti způsobit potíže. Není třeba spoléhat na to, že do ní „doraste”. Pamatujte, nejde jen o komfort, ale také o bezpečnost. Platí, že ani vám by se nespalo pohodlně, kdyby byla vaše postel například metr a půl od země.
-
Postel s ostrými hranami
Dětský pokoj je prostor pro hru a mnozí rodiče jistě dosvědčí, že hra může být i pořádně intenzivní a do prostoru. I v tomto ohledu je tedy třeba myslet na bezpečnost a vybrat postel s oblými hranami, u které je riziko úrazu nižší.
-
Nekvalitní matrace pro dítě
Když dítě roste, jeho svaly, šlachy a kosti se ještě vyvíjejí. Je nezbytné vytvořit jim co nejvhodnější podmínky. To se týká i matrace, na které děti spí. Pokud je příliš měkký, nebo naopak příliš tvrdý, dítě se na něm nejen pohodlně nevyspí, ale existuje také riziko různých deformací. V této oblasti se šetřit vůbec nevyplácí.
-
Uspěchaný přechod
Zmínili jsme to už vícekrát, ale připomeňme si to ještě i na závěr. Dítě by si na novou postel mělo zvyknout vlastním tempem, ačkoli mírné povzbuzení ze strany rodičů je naprosto v pořádku. To však neznamená, že ho na změnu vůbec nepřipravíme a tlačíme ho do ní i tehdy, když vidíme, že si na nové prostředí zvyká o něco pomaleji. Pamatujte – trpělivost nade vše.