5 znaků, že vaše matrace potřebuje výměnu | Westieri.cz
Obrázok článku: 5 znaků, že vaše matrace potřebuje výměnu za novou

5 znaků, že vaše matrace potřebuje výměnu za novou

Kvalitní matrace z přírodních materiálů mají životnost nezřídka i 10 let. Samozřejmě za předpokladu, že se o ně patřičně staráte. Horší to však je se syntetickými a levnými matracemi. Někdy začnou znaky opotřebování vykazovat už po dvou-třech letech. Ztrácejí svoji funkčnost a naší opěrné soustavě již neposkytují zdravý komfort. Jak zjistíte, že k tomu došlo?

Ještě před popisem jednotlivých znaků opotřebování si řekněme, jak mu předcházet. Důležité je v první řadě vědět, jak vyčistit matraci v souladu s pokyny od výrobce. Ideální svěřit tuto činnost odborníkovi.

Používat byste měli také kvalitní potah na matraci, resp. jeho chránič . Bráníte tím nejen znečištění, ale také prodlužujete jeho životnost.

1. Budíte se s bolestmi a nevyspalí

První signál, že s matrací něco není v pořádku, vám obvykle dá tělo.

Když se každý den probouzíte neodpočinutí a cítíte bolest , pravděpodobně je čas na výměnu. Ideální co nejdříve. Stará matrace totiž může způsobovat bolesti v krku, ramenech, kříži a bedrech. Je to proto, že už nedokáže tělu poskytnout potřebnou oporu . V takových chvílích je nezbytné zbystřit pozornost, protože tyto problémy mohou nabýt chronického charakteru.

Můžete si také všimnout obrysu svého těla na matraci. Prohlubně vznikají zejména v oblasti trupu a beder. Kvalitní a funkční matrace se vždy vrátí do svého přirozeného stavu . Je rovný, bez deformací a připraven k použití. Když vaše matrace ztrácí svůj tvar, už nepodporuje přirozené zakřivení páteře. To pak během spánku zvyšuje tlak na jiné části vašeho těla – krk, kyčle, kříže. ‌

2. Matrace vykazuje známky opotřebení

Přetrvávající deformace ve tvaru těla není jediným signálem, že matrace potřebuje výměnu. Při kontrole dávejte pozor i na tyto další znaky:

  • díry,
  • trhliny,
  • nerovnosti,
  • vypukly,
  • trčící vlákna či pěna,
  • zbarvení,
  • viditelné obrysy pružin,
  • zvuky při pohybu na matraci.

Všechno jsou to symptomy toho, že matrace se rapidně blíží ke konci své životnosti . Tehdy je nejvyšší čas na jeho výměnu.

Samozřejmě, pokud používáte například kvalitní potah na matraci, nebo takzvaný topper , některé z těchto symptomů opotřebení můžete oddálit. Nezapomeňte však kontrolovat i situaci pod ním, jinak můžete naopak problémy podcenit.

3. Vaše alergie a nemocnost se zhorší

Pokud se o matraci správně a pravidelně staráte, prachových roztočů v posteli se bát nemusíte. Časem, zejména po letech používání, se však čištění stává o něco méně efektivním . Na první pohled to nemusí být zjevné, ale projevit se to může jinak. Například zhoršením alergií, častějším kýcháním či rýmou, slzením očí a podobně.

Mohou za to právě zmiňované mikroorganismy – prachové roztoči, jejich výkaly, ale také různé plísně či bakterie. Stará matrace je pro tyto škůdce rájem. Pokud tedy nezabírá ani opakované čištění , je čas na výměnu.

Nejlepší je však těmto situacím zcela předcházet a pořídit si kvalitní matraci z přírodních materiálů, například iz naší nabídky. Ty jsou totiž navrženy tak, aby efektivně odváděly vlhkost, čímž roztočům zabrání vytvořit si vhodné prostředí pro množení. Navíc díky odolným povrchovým materiálům zabrání jejich proniknutí do vláken.

4. Více se potíte

Pokud vám je v posteli horko nebo se opakovaně budíte zpocení, možná je na vině matrace. Zejména tehdy, pokud se to dříve nestávalo. Problém s regulací teploty je neklamný znak toho, že se zhoršila prodyšnost matrace.

Čím déle ho máte, tím více vlákna či pěna v něm změknou a omezí proudění vzduchu . Tělesné teplo tedy není odváděno pryč, ale hromadí se. Pokud jste během spánku přikryti, efekt je ještě výraznější. Potíte se, budíte se uprostřed noci a ráno jste neodpočinutí.

I tato situace má praktické řešení. Je jím pořídit si jednu z našich oboustranných matrací, které mají takzvanou letní a zimní stranu. Během veder vás chladí hedvábí, v zimních měsících zase hřeje vlna. Kromě toho je populární i naše matrace z přírodního koňského vlasu, která je mimořádně prodyšná a efektivně odvádí vlhkost, čímž brání nočnímu pocení.

5. Používáte ho již příliš dlouho

I když vaše matrace nevykazuje žádný z výše uvedených znaků, pokud je starší 7-10 let , měli byste výměnu přece jen zvážit. Možná si myslíte, že spíte skvěle, ale je tu šance, že jste si časem zvykli a pokles kvality prostě nezpozorujete.

I kvalitní matrace však časem a používáním ztrácí své komfortní a opěrné vlastnosti. Vlákna časem ztrácejí svoji pružnost, odolnost, tvar, prodyšnost a schopnost regulovat teplotu. Jde o přirozený jev, který lze správnou péčí oddálit, ale nelze jej zcela zastavit. Máte-li tedy matraci již více než 10 let, zvažte její výměnu.

Máte zájem o matrace z kvalitních materiálů, které vás nezklamou již po třech letech? Jste na správné adrese. V našem portfoliu naleznete pouze osvědčené modely z mohéru, koňského vlasu, vlny z alpaky, přírodního latexu a dalších kvalitních a odolných materiálů. Dopřejte si tak pohodlný a zdravý spánek, jaký si opravdu zasloužíte.