Zdravý spánek - kolik hodin je ideál? | Westieri.cz
Obrázok článku: Zdravý spánek – kolik hodin je ideál?

Zdravý spánek – kolik hodin je ideál?

Všichni víme, že kvalitní a zdravý spánek je nezbytný pro naše celkové blaho a zdraví. Kolik hodin však ve skutečnosti potřebujeme, abychom se probudili svěží a připraveni zdolávat výzvy nového dne? A stačí jen to?

Přestože přesné číslo se liší v závislosti na věku a individuálních potřeb, existují jistá obecná doporučení podložená studiemi a lékařskou prací. Ale tady je i ten pověstný háček: nejde jen o množství hodin , důležitá je i kvalita našeho spánku . Například taková matrace na míru či luxusní postel poskytují nesrovnatelně zdravější a komfortnější podmínky , jako gauč či jednolůžko v hostelu. Jinými slovy: kvalitní spánek ovlivňuje mnoho faktorů, nejen počet hodin strávených v posteli. Kromě doporučení k délce si tedy něco povíme i o tom, jak ho ovlivňuje to, na čem spíme.

Kolik hodin je zapotřebí pro zdravý spánek?

Jak jsme již uvedli, doporučená délka spánku se liší v závislosti na věku a individuálních potřebách. Pojďme si to ilustrovat v praxi. Například takový novorozenec do jednoho roku by měl spát 12 až 15 hodin. Pro dospělého jsou ale taková čísla nemyslitelná. Je nemožné vysát polovinu dne a přitom ještě stihnout i práci či ostatní povinnosti. Doporučení pro lidi nad 18 let je tedy 7 – 9 hodin zdravého spánku každou noc.

Proč právě toto číslo?

Je založeno na rozsáhlých výzkumech a studiích , které se zabývají spánkem a jeho vlivem na zdraví.  Takový čas je nezbytný k tomu, aby naše tělo dostatečně zregenerovalo . Během zdravého spánku se svaly obnovují, imunitní systém posiluje a tkáně opravují. Pokud neoddechujeme dostatečně dlouho, žádná z těchto činností neproběhne optimálně. Když se příští den vzbudíme, fyzicky se vůbec necítíme odpočatí. Právě naopak, únava je ještě výraznější.

Spánek v délce 7-9 hodin umožňuje tělu získat potřebnou energii a připravit se na další den. Nejde však jen o fyzický aspekt. Minimálně sedmihodinový spánek je totiž důležitý i pro kognitivní obnovu . Mnoho z nás pracuje mentálně a to také vede k vyčerpání. Během spánku tedy regenerujeme i po duševní a emoční stránce . Mozek si zaslouží odpočinek stejně, jako jiné partie našeho těla.  Je důležité mít na paměti, že doporučené množství spánku v délce 7 – 9 hodin je obecné. V praxi to znamená, že individuální potřeby člověka mohou být jiné.  Jednotlivci s náročnou fyzickou prací mohou potřebovat delší spánek. Někdo je zase fit už po šesti hodinách.  Poslouchejte své vlastní tělo a spěte tak dlouho, abyste na další den měli dostatek energie a pocit fyzické a duševní pohody.

zdravy spanok kolko hodin je ideal1

Co se děje, když máme nedostatek spánku?

Nedostatek kvalitního spánku , nebo odborně spánková deprivace či spánkový deficit, má výrazně negativní dopady na naše každodenní fungování. Jak po fyzické, tak po duševní a emoční stránce. Toto jsou ty nejzávažnější z nich:

  • Snížená kognitivní výkonnost – nedostatek spánku negativně ovlivňuje kognitivní funkce, konkrétně paměť, pozornost, koncentraci a rozhodování. To se může projevit problémy s porozuměním, učením se, ale například při řízení i nedostatečnou pozorností, což může mít katastrofální následky.
  • Zvýšené riziko úrazu – nejen vyšší riziko dopravních nehod je nebezpečné, na pozoru je třeba se mít i před pracovními a jinými úrazy. Soustředění, reakční schopnost a motorické funkce jsou otupělé, což znamená, že jsme méně obratní a náchylnější na zranění či úrazy.
  • Emocionální problémy – deficit zdravého spánku ovlivňuje také naši emocionální stabilitu a zdraví. Zvýšená podrážděnost, mizerná nálada, úzkosti a deprese – to jsou jen některé z následků. Lidé trpící nedostatkem spánku mají větší tendenci k emočním výkyvům.
  • Oslabená imunita – naše obranyschopnost při nedostatku spánku trpí také. To znamená zvýšenou náchylnost k různým infekcím a nemocem. Kvalitní spánek je důležitý pro správné fungování imunitního systému a jeho schopnost bojovat proti patogenům.
  • Zdravotní rizika – především chronický nedostatek spánku je spojen se zvýšeným rizikem vzniku srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, diabetu či obezity. Má také negativní vliv na hormonální rovnováhu, což může ovlivnit náš metabolismus, chuť k jídlu a hmotnost.

Je důležité udržovat zdravé spánkové návyky a zajistit si dostatečný odpočinek každou noc. Pomoci k tomu vám může i kvalitní matrace na míru .

Nejen délka, ale také podmínky

Kvalitní matrace a postel mají při zdravém spánku nepostradatelnou roli. Ani osmihodinový odpočinek totiž nezabere, je-li stráven v nedostatečných podmínkách. Investice do kvalitní matrace na míru je investicí do vlastního zdraví a pohodlí.

Luxusní matrace na míru Westieri jsou vyráběny s ohledem na maximální komfort a kvalitu spánku. Jejich používáním však získáváte celé spektrum dalších výhod.  Matrace poskytuje našemu tělu oporu a pohodlí během celého spánku. Správná volba s přiměřenou tvrdostí pomáhá udržovat optimální polohu páteře a kloubů . S kvalitní matrací na míru tak máte jistotu, že se ráno nebudete budit s bolestmi a méně odpočinutí, než když jste si uléhali do postele minulou noc.

Chcete-li mít zdravý a kvalitní spánek, měl by být nepřerušovaný. K buzení se mohou přispívat různé faktory, nejčastěji jde o nepohodlí ao nedostatečnou regulaci teploty. Luxusní matrace Westieri umíme vyrobit i s odlišnou tuhostí pružin podle preferencí partnerů. Každý tedy spí na tom, co mu poskytuje optimální komfort . Nehrozí tedy, že svým přehazováním vzbudíte partnerku či partnera, nebo se to stane v opačném gardu.

Navíc naše matrace na míru se vyznačují vysokou prodyšností. Tyto luxusní matrace jsou vyrobeny z přírodních materiálů , které pomáhají udržovat optimální teplotu těla během celého spánku. V létě i v zimě. To znamená, že se nebudete budit z důvodu nadměrného pocení či podobného diskomfortu. Při výběru matrace je důležité zvážit osobní preference. Každý člověk má odlišné potřeby, zejména co se týče tvrdosti. Vyzkoušení matrací před koupí a vám pomůže udělat správnou volbu. Dovolte nám tedy pozvat vás do jednoho z našich showroomů .

Rádi vás uvidíme jak v Bratislavě (OD Lightpark), tak v Praze (Rohanské nábřeží 19, Praha 8 – Karlín). Přijďte a na vlastní kůži si vyzkoušejte, jak neopakovatelný komfort vám poskytne opravdu kvalitní, luxusní matrace na míru .

Vaše cesta za zdravým spánkem začíná u nás.