Rozměry matrace a kvalita spánku | Westieri.cz
Obrázok článku: Rozměry matrace a kvalita spánku

Rozměry matrace a kvalita spánku

Na kvalitu spánku ovlivňuje několik faktorů, mimo jiné samozřejmě i parametry matrace. Jeho měkkost, resp. tvrdost, materiál, prodyšnost, termoregulace a rozměry. Právě na poslední jmenovaný faktor se dnes podíváme blíže. Rozměr matrace totiž na kvalitu spánku ovlivňuje víc, než si možná myslíte.

Proč je rozměr matrace důležitý?

Dostatek prostoru v posteli je nezbytný pro kvalitní odpočinek. V noci potřebujeme prostor pro regulaci tělesné teploty , která výrazně ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus a spánkový cyklus. Jinak řečeno, spíme-li nepohodlně, budíme se bez energie a neodpočinutí.

Rozměry matrace v tomto hrají klíčovou roli.

Při výběru velikosti zvažte následující skutečnosti:

  • kdo spí v posteli – ať jen jeden člověk, nebo pár,
  • výšku a váhu vás a případného partnera/partnerky,
  • polohu, ve které obvykle spíte.

Obecně vám doporučujeme pořídit si co největší matraci podle toho, co se vám vejde do vaší postele . Přece strávíte v ní třetinu svého života , čili je nezbytné, aby kvalita spánku byla co nejvyšší.

Jak na jednotlivé rozměry matrace?

V první řadě je třeba podotknout, že rozměr matrace musí odpovídat konstrukci ložního rámu. Najdete také takové o výšce 220 centimetrů a šířce 200 centimetrů, které se však nevejdou do maličké manželské postele.

Při výběru tedy vždy myslete na to, že tyto dvě velikosti (matrace a postele) musí být kompatibilní.

Výška

Na trhu dnes najdete nejčastěji matrace v normované výšce 200 centimetrů . Pro drtivou většinu populace je to víc, než dost. Doporučujeme zvolit minimální výšku matrace minimálně o 20 centimetrů vyšší, než je vaše vlastní.

Patříte mezi vyšší? Najdete také matrace o výšce 220 centimetrů. Pokud jste nižší než 180 centimetrů, nevadí. Vzniklý rozdíl mezi matrací a vaší výškou není na překážku a nesnižuje váš komfort.

Šířka

Zde je důležité, kolik na posteli spíte . Pokud jde o jednolůžko, kupujete přirozeně standardní matraci. Máte-li manželskou postel, máte na výběr. Můžete si zvolit dvě rozměrově stejné matrace, nebo kvalitní dvoumatraci.

V každém případě myslete na tyto skutečnosti :

  • minimální komfortní šířka pro jednolůžko je 80-90 centimetrů, pod tuto hranici jít nedoporučujeme,
  • pokud se během spánku často přehazujete a rám postele vám to dovolí, najdete i matrace o šířce 120 centimetrů,
  • kupujete-li dvě matrace, dbejte na to, aby byly stejně hrubé.

My ve Westieri vám podle vaší výšky a váhy matraci upravíme na míru tak, aby byla pro vás spánek na ní komfortní, zdravá a budili jste se odpočatí.

Nejste si jisti, jaké rozměry matrace zvolit? Obraťte se na nás a společné najdeme řešení pro váš zdravý spánek. Srdečně vás také zveme do našich showroomů v Bratislavě a Praze, kde si naše matrace můžete vyzkoušet na vlastní kůži.