Dopřejte si opravdu luxusní a zdravý spánek | Westieri.cz
Obrázok článku: Dopřejte si opravdu luxusní a zdravý spánek

Dopřejte si opravdu luxusní a zdravý spánek

Za dokonalým a zdravým spánkem nestojí jen luxusní matrace na míru, i když hraje významnou roli. Jedná se o souhru mnoha faktorů, mezi něž patří i výběr ložního prádla, polštářů a peřin, teplota a osvětlení, či celková atmosféra v místnosti.

V tomto textu se blíže podíváme na to, co přispívá k opravdu kvalitnímu spánku . Takovému, po kterém se budíme osvěžení, bez nepříjemných bolestí a připravení zvládat výzvy nového dne.

1. Nejen matrace, i luxusní postel

Právě matrace je sice v přímém kontaktu s naším tělem, ale to neznamená, že postel pod ní je jen nosnou konstrukcí. I její vlastnosti a parametry ovlivňují to, nakolik je náš spánek zdravý . Důležitý je materiál, ale také velikost postele. Někomu může vyhovovat hardtop s tvrdým povrchem , jiný zase preferuje boxspring postel , která matraci díky odpružení ještě dodatečně odlehčí. Nezapomeňme ani na nožičky postele. Ty předurčují její výšku a tím pádem i to, jak jednoduše se vám do ní bude lehat a později iz ní vstávat.  Kvalitní luxusní postel by měla být vyrobena na míru vašim požadavkům.

V neposlední řadě je důležitý i vizuální či designový aspekt . To, jak postel vypadá, zda ladí se zbytkem místnosti, hraje roli při nastolování té správné atmosféry před spánkem. Designový nesoulad mezi nábytkem v ložnici působí jako pěst na oko a rozhodně nepomáhá uklidnit mysl. Naopak esteticky přitažlivý souzvuk luxusní postele a zbytku místnosti působí relaxačně a umožňuje nám lépe usínat.

2. Nezapomeňte na topper

Topper je zažitý název pro tenkou vrchní matraci , kterou položíte na svou „hlavní“ matraci na míru . Kromě toho, že prodlužuje životnost nosné matrace (tím, že ji chrání před nečistotami, prachem a podobně), přispívá také ke zvýšení vašeho komfortu při spánku .

3. Ložní prádlo, polštář a přikrývka

Naše pokožka je v posteli v kontaktu is ložním prádlem, jeho kvalita tedy nepochybně ovlivňuje kvalitu spánku. K dokonalému komfortu je potřebný ještě i pohodlný péřový polštář , případně péřová přikrývka .  Jak si vybrat takové, díky kterým si každou noc dopřejeme zdravý spánek? My ve Westieri máme v nabídce kvalitní péřové polštáře či péřové peřiny , které jsou lehké, vzdušné a hřejivé. Jejich používáním si dopřejete neopakovatelný komfort.

V kombinaci s našimi luxusními matracemi na míru jde o perfektní symbiózu. Sladké sny zaručeny. Máme pro vás ještě jeden tip: navázali jsme spolupráci s českým prémiovým výrobcem povlečení, společností GIVILI . Jejich minimalistický design a 100% přírodní materiály (bio bavlna) vám zprostředkují maximální pohodlí, ale také zdravotně nezávadný spánek.

4. Správná teplota je důležitá

Správná teplota ložnice se liší v závislosti na individuálních preferencích. Někdo potřebuje svěžest a proudění vzduchu, jiný preferuje své teplé hnízdo pod peřinami. Existuje však také doporučený teplotní rozsah, podporující kvalitní spánek u většiny lidí.

Americká Národní společnost pro spánek (National Sleep Foundation) doporučuje, aby teplota ložnice byla v horizontu 15 až 20 stupňů Celsia.  Spát v místnosti, kde je příliš teplo nebo příliš chladno, může narušit přirozenou regulaci teploty těla a komplikuje tak usínání nebo udržení spánku. Člověk se během noci budí buď zpocený, nebo od zimy. Uvedený teplotní rozsah příznivě podporuje relaxaci a udržení přirozeného spánkového cyklu . Vzpomeňme, že naše luxusní matrace na míru se vyznačují i ​​vysokou prodyšností . V létě tak pomáhají odvádět teplo z těla ven, v zimě jej zase koncentrují a udržují teplotu stabilní po celou noc.

5. Pozor na příliš mnoho světla

Světlo má významný vliv na spánek, zejména kvůli jeho dopadu na naše vnitřní biologické hodiny, známé jako cirkadiánní rytmus.  Pokud je naše tělo vystaveno světlu, především přírodnímu světlu , je to signál pro naše biologické hodiny, že je čas vstávat . Když dochází k jeho ústupu, tak pomalu „vypíná“ i naše tělo, cítíme se unavení a táhne nás to do postele.

Může za to melatonin, takzvaný hormon spánku. S úbytkem světla se jeho produkce v našem těle zvyšuje a cítíme se unavení. Pokud jsme však silnému světlu (přírodnímu, ale i tzv. modrému, z displejů telefonů či jiných zařízení) vystaveni v pokročilejším čase, může nám to způsobit problémy s usínáním. Ložnice by tedy měla být co nejtmavším místem , zejména ve večerních hodinách a v době, kdy chodíváte spát. Tlumte světlo závěsy, nepoužívejte v ložnici chytrý telefon či laptop, nedívejte v posteli televizi. Jednodušeji tak usnete a snižujete riziko, že se budete budit.

6. Barvy a vůně

Pro opravdu kvalitní a zdravý spánek jsou důležité i barvy v místnosti, zejména na stěnách. Volte takové, které pomáhají navodit relaxaci a uvolněnou atmosféru.

Patří mezi ně tyto barvy a odstíny:

  • Uklidňující modrá – odstíny tlumené modré bývají spojovány s relaxem, tato barva má uklidňující účinek na mysl a může pomoci redukovat stres a úzkost.
  • Jemná zelená – barva připomínající přírodu také pomáhá v ložnici vytvářet klidnou atmosféru. Bývá spojována s rovnováhou a klidem.
  • Tlumené zemité – neutrální barvy jako béžová, hnědá a její jemné odstíny vytvářejí v ložnici atmosféru útulnosti.
  • Jemné levandulové – mají prokázaný uklidňující účinek, pomáhají navodit stav relaxace a zlepšovat kvalitu spánku.
  • Světle žlutá – měkké a teplé odstíny žluté mohou do ložnice vnést příjemnou svěžest, aniž by příliš stimulovaly.

Na závěr nesmíme zapomenout ani na čich, další smysl, který hraje roli při kvalitním spánku. Určité vůně mohou podporovat pocit klidu, snížit stres a vytvořit prostředí příznivé pro relaxaci a odpočinek. Patří zde především přírodní aromata, například:

  • Levandule – jednou z nejznámějších vůní spojených s relaxací a zlepšením kvality spánku. Toto aroma pomáhá snižovat úzkost, zpomalovat srdeční tep a podporuje pocit klidu. Zvažte použití levandulového éterického oleje v difuzéru či přírodní sprej do místnosti.
  • Vanilka – sladká vůně vanilky má uklidňující účinek na nervový systém, pomáhá snižovat stres a zlepšovat relaxaci, čímž nepochybně přispívá k lepšímu a zdravějšímu spánku.
  • Santalové dřevo – má zemitou a dřevitou vůni, která také pomáhá navodit stav klidu a relaxace. Santalové dřevo bývá často používáno v aromaterapii na podporu spánku a zmírnění stresu.
  • Valeriána lékařská – bylina známá svými uklidňujícími vlastnostmi. Má specifickou vůni, která pomáhá relaxovat organismus, čímž přispívá k rychlejšímu příchodu spánku po dlouhém dni.

Myslete na to, že k vytvoření opravdu dokonalé oázy klidu musíte i trochu experimentovat. Zkoušejte různé kombinace – například éterické oleje, tlumené světlo, větrání před spaním – než přijdete na to, co funguje u vás (a případně u partnera či partnerky).

 

Neexistuje jeden univerzální návod, jak zaručeně dosáhnout zdravého spánku. Avšak vezmete-li v úvahu všechny faktory, které jsme uvedli v tomto textu, jste na správné cestě za sladkými sny.