Léto je v plném proudu a i v Česku jsme si už odbili několik vln veder. Teplo nejen ztěžuje usínání, ale ovlivňuje i to, jaká je kvalita samotného spánku. Když je rtuť v teploměru vysoko i v noci, někdy člověk ani oka nezamhouří. Jsme vyčerpaní, nepozorní a podráždění. Dobrý spánek je prostě nezbytný.
My vám přinášíme 5 tipů, jak si ho dopřát i během tropických nocí. Inspirujte se jimi a problémy s usínáním se stanou minulostí.
1. Přes den nevětrejte
Když je venku teplejší, než v interiéru, okna neotevírejte. Jen tak vpustíte horký vzduch dovnitř a místnost se zbytečně nahřívá. To se týká především tropických dnů, kdy teplota vystoupí nad 30 °C. V takto přehřáté místnosti se pak mimořádně obtížně usíná. Nezapomeňte také zatáhnout žaluzie či rolety a udržujte místnost tmavou.
Větrat je však třeba . Doporučujeme tak učinit ráno a pak až večer . V těchto časech jsou teploty v exteriéru zpravidla nižší, než uvnitř. Noční vzduch má tendenci se v časných hodinách ochlazovat. Okno tedy můžete nechat otevřené po celou noc a dostanete dovnitř závan osvěžující čerstvosti.
Ideální teplota v bytě, resp. v ložnici, během noci je 18°C. Tato hodnota však může být během tropických nocí téměř nedosažitelná . Snažte se proto zbytečně ji denním otevíráním oken ještě nezvyšovat.
2. Spěte na hedvábí
Hedvábí je materiál, který přirozeně pomáhá regulovat tělesnou teplotu během noci. Má hydrofobní vlastnosti, což znamená, že dokáže efektivně odvádět vodu (pot) a vy se tak nebudíte uprostřed noci přemočení. Jeho vzdušnost a chladný komfort jej přímo předurčují k používání právě během tropických nocí, které nás trápí každé léto.
My jsme se rozhodli zajít ještě o krok dále. V naší nabídce naleznete matrace Caravaggio, Rembrandt a Monet, které mají jak letní, tak zimní stranu. Co to znamená? Letní strana je hedvábná, příjemně chladivá, vzdušná – stvořená do horkých nocí. Zimní je zase vlněná, poskytuje teplý komfort, aniž byste se nepřiměřeně potili.
3. Pozor na dehydrataci
Pijte dostatek chladné nebo vlažné vody během dne, abyste i během spánku udrželi své tělo hydratované . Dehydratace je častou příčinou neschopnosti usnout. V kombinaci s vysokými teplotami zvyšuje také riziko kolapsu.
U postele mějte sklenici se studenou vodou pro případ, že se vzbudíte žízní. Doporučujeme také vypít jednu sklenici se studenou vodou před uložením se na spánek. Ochladíte jím své tělo. Pokud trpíte nadměrným pocením v noci (běžný jev během veder), potřebujete se hydratovat intenzivněji.
Vyhýbejte se kofeinu (především kávě) a alkoholu zhruba 5 hodin před spaním. Kromě toho, že ovlivňují kvalitu spánku , působí močopudně, což vás dehydruje a budí. Alkohol navíc zvyšuje pocitovou tělesnou teplotu , což je také kontraproduktivní.
4. Spěte na boku
Pokud obvykle spíte na zádech nebo břiše, zkuste spát na boku . Tato spánková poloha vystavuje větší část vašeho těla vzduchu. Kromě toho při ní teplo z vašeho těla uniká efektivněji a tělesná teplota tak klesá na mnohem příjemnější úroveň.
5. Vyberte si kvalitní matraci
Konstrukce a materiály použité v matraci určují, kolik tepla zadržuje. Například paměťová pěna udržuje teplo díky uzavřené konstrukci s pěnou, což má u některých lidí za následek neklidný spánek. Tělo snaží najít způsob, jak se ochladit, což vede k pocení a buzení.
Lehké ložní prádlo a kvalitní pružinová matrace vám dokážou poskytnout kvalitnější spánek, především v létě. Modely z přírodních vláken, jako jsou vlna nebo bavlna, mají vysoký stupeň prodyšnosti. Umožňují tedy lepší regulaci tepla a zbytečně jej nezadržují a nepředávají zpět tělu.
Kvalitní spánek je předpokladem kvalitního dne. Není důležité jen to, jak spíte, ale také to, na čem spíte. Rádi vám pomůžeme s výběrem kvalitní matrace, abyste si dokonale odpočinuli iv horku.