5 tipů, jak ze své ložnice udělat oázu relaxu | Westieri.cz
Obrázok článku: 5 tipů, jak z své ložnice udělat oázu relaxu

5 tipů, jak z své ložnice udělat oázu relaxu

Po dlouhém dni není nic lepšího než si večer lehnout do postele a nechat se pomalu unést do říše snů. Co může být lepšího? Zárukou zdravého spánku však není jen kvalitní postel či matrace na míru (i když jsou mimořádně důležité). Roli hraje ložnice jako celek. Místnost by měla působit doslovně jako oáza relaxu a klidu. 

Myslete na to, že ložnice není jen místem ke spánku. Slouží jako útočiště, kde se můžeme vymanit ze shonu všedního dne a nabíjíme naši unavenou mysl a tělo. Navíc v posteli statisticky strávíme přibližně jednu třetinu svých životů. Spánek je nedílnou součástí naší denní rutiny a hraje klíčovou roli pro naše celkové zdraví.  Jak si tedy z své ložnice udělat vysněnou oázu relaxu?

1. Kvalitní matrace na míru

Luxusní matrace na míru už dávno není nedosažitelným luxusem, právě naopak. Je nezbytnou součástí na cestě za zdravým a klidným spánkem.  Vhodně vybraná matrace podporuje správné zarovnání páteře během spánku. Přizpůsobuje se jejím přirozeným křivkám a zajišťuje, aby zůstala během noci v neutrální poloze. Toto zarovnání pomáhá zmírňovat napětí ve svalech a kloubech, což je předpokladem jejich regenerace po dlouhém dni. Kromě toho je matrace na míru zárukou jedinečného komfortu. Vhodně zvolená tuhost odráží konkrétní preference toho kterého člověka. Někdo upřednostňuje měkkou matraci, jinou zase středně tvrdou – neexistuje univerzální řešení. Právě vhodná volba je základem komfortního spánku a toho, že se vzbudíte svěží, bez bolestí a připravení zvládat výzvy dne.

2. Orientace ložnice je důležitá

Významnou roli hraje i orientace místnosti, ve které máte ložnici. Ložnice orientovaná na sever nebo severovýchod (alternativně severozápad) pomáhá regulovat teplotu v interiéru, protože na ni dopadá méně přímých slunečních paprsků . To oceníte zejména v horkých letních měsících.  V úvahu byste měli brát i blízké zdroje hluku. Ložnice orientovaná směrem k hlavní silnici není vhodná, jelikož ruch vozidel může vést k přerušovanému spánku . Nemluvě o nečistotách, které se šíří vzduchem a vytvářejí prašné prostředí.

3. Co do ložnice nepatří?

Také způsob, jakým zařizujete svou ložnici, má dopad na to, jak budete spát. Cílem je vytvořit atmosféru klidu a relaxace.  Nadměrné množství doplňků a zbytečný nábytek mohou vyvolávat pocit stísnění . Ložnice by měla působit uvolněným dojmem, bez velkého množství pobídek. Po příchodu do ní potřebujete pomalu vypínat. Rušivé elementy vám v tom budou bránit.

Rozumné je držet se při zařizování ložnice minimalistického duchu . Ať je v místnosti opravdu jen to, co potřebujete. Kvalitní postel s matrací na míru , noční stolek, skříň a minimální množství doplňků. Možná koutek na čtení, či sezení. Vyhýbejte se umísťování elektroniky do ložnice . Televizory a obrazovky vyzařují modré světlo, které může negativně ovlivnit kvalitu spánku. Nemluvě o různých kontrolkách, které často svítí i tehdy, když je zařízení vypnuto, ale ne odpojeno ze sítě. V ložnici potřebujete mít dokonalou tmu, která podporuje tvorbu melatoninu – spánkového hormonu . Zařízení ložnice začíná výběrem postele . Její velikost, barva a charakter určují směr, kterého byste se při designu místnosti měli držet.

oaza relaxu2

4. Místo výhradně ke spánku

Ložnice je místem relaxu, klidu a spánku. To je její hlavní účel a neměl by být měněn ani tříštěný.  V praxi to znamená, že udělat si z ložnice přechodné pracoviště je špatný nápad. V době, kdy je home-office poměrně rozšířeným módem práce, mnoho lidí sklouzne k tomu, že pracují i ​​tam, kde by měli jen relaxovat. Do ložnice nepatří váš laptop, šanony, papíry a podobně.

Týká se to však také domácích prací. Ledabyle opřená žehlicí prkno o skříň vám také nepomůže navodit atmosféru klidu.  V ložnici rozhodně nedoporučujeme jíst . Zabráníte tak vzniku různých nečistot na matraci či ložním prádle. Kromě toho, jak jsme již uvedli, ložnice je místem primárně pro relaxaci, odpočinek a spánek. Provádění jakýchkoli jiných činností působí rušivě.

5. Dbejte na výběr barev

Volba barev také dokáže výrazně ovlivnit schopnost relaxovat a uvolnit se. Týká se to nejen stěn, ale také doplňků či nábytku. Místnost by měla působit uceleně a ne rušivě či extravagantně. Pamatujte, cílem je navodit zdravý spánek, ne vyburcovat k aktivitě.  Pastelové odstíny a tlumené tóny béžové, bílé či hnědé mají uklidňující účinek na naši mysl a tělo. Podporují uklidnění a zpomalení duševní aktivity, navíc pomáhají zmírňovat stres a úzkost. Zkrátka – vytvářejí vizuálně příjemné prostředí, které je pro spánek také důležité.  Pastelové barvy mají navíc schopnost evokovat pocit prostoru a lehkosti. Odrážejí přirozené i umělé světlo, což způsobuje, že ložnice působí vzdušněji, větší.

Luxusní postel či luxusní matrace vám ke kvalitnímu spánku mohou pomoci, ale nezvládnou to samy o sobě. Důležité je tedy dívat se na místnost jako na celek, kde každý element hraje svoji roli. Pokud zohledníte kromě výběru vybavení či nábytku také orientaci, barvy a účel ložnice, jste na správné cestě dopřát si komfortní a zdravý spánek každou noc.

Rádi vám s tím pomůžeme. Luxusní postele a přírodní matrace na míru Westieri vám poskytnou maximální komfort, zdravou oporu a ničím nerušený sladký spánek.