Fáze spánku: Co se děje v našem těle, když spíme? | Westieri.cz
Obrázok článku: Fáze spánku: Co se děje v našem těle, když spíme?

Fáze spánku: Co se děje v našem těle, když spíme?

Věděli jste, že člověk prospí v průměru až 200 000 hodin, což představuje přibližně 26 let jeho života? Spánek je důležitý nejen pro naši psychickou pohodu, ale také pro celkové zdraví a vývin. Během noci prochází tělo několika fázemi spánku. Jaké jsou fáze spánku a kolik spánkových cyklů je třeba přespat, abyste se ráno vzbudili svěží a vykročili z postele správnou nohou? Sepsali jsme pro vás informace o fázích spánku a jejich důležitosti.

Dnes už víme, že oči „nikdy nespí“

Spánek představoval dlouhá léta problematiku zahalenou rouškou tajemství. Změť nejasností vědci rozluštili až díky zkoumání pohybu očí a jeho intenzitě. Oči se totiž hýbou celou noc. Rychle nebo pomalu. Na základě toho dnes rozeznáváme dva základní druhy spánku – REM a NREM spánek. Název „REM spánek“ je odvozen z anglického „rapid eye movement“ a představuje stav, kdy naše oči běhají svižně ze strany na stranu. Mozek je aktivní, hodně sníme a je doslova výzvou nás během něj vzbudit. Na druhé straně je NREM spánek, při kterém se naše oči hýbou pomaleji a je mnohem hlubší. Právě v NREM spánku trávíme v noci nejvíc času.

Co se děje při usínání? Čtyři fáze NREM spánku

Po uklidnění a zavření očí nastupuje proces usínání a s ním i první fáze NREM spánku. Usínání může trvat pár vteřin, ale i několik minut. Ovlivnit to může například vliv modrého světla nebo výběr matrace, na které si vhodnou polohu najdete jednodušeji a rychleji.

Druhá fáze NREM spánku je velmi krátká. Během ní upadáte do hlubšího spánku a přestáváte vnímat okolí. Vyrušení v tomto stadiu může způsobit podrážděnost a problém znovu usnout. Dech i tep se stabilizuje a oči zpomalí.

Třetí a čtvrtá fáze NREM spánku jsou nejhlubší a pro naše tělo nejdůležitější. Metabolismus se zvolňuje, stejně tak frekvence srdce či dýchání, a tělo se pomalu začíná regenerovat. Během těchto stadií většinu lidí neprobere ani hluk.

Kdy sníme? Poznejte REM fázi spánku

Po čtyřech fázích NREM spánku začíná být mozek aktivnější a nastupuje druhý cyklus – REM spánek. Právě aktivita mozku během této fáze, která je mnohdy větší než při plném vědomí, způsobuje, že se nám sní fascinující sny, usmíváme se nebo nám sem tam trhne rukou či nohou.

Střídání NREM a REM spánku

REM a NREM spánek se střídají každých 90 minut. Zpočátku tvoří většinu tohoto času NREM spánek, ale čím déle spíme, tím více nabírá na síle a intenzitě REM spánek a misky vah se převáží v jeho prospěch. Čím je slunce výš, tím je náš spánek mělčí a NREM fáze kratší. Dospělý člověk by měl v posteli strávit sedm až osm hodin a aby se dostatečně aktivoval růstový hormon, měli bychom jít spát před půlnocí.

Jak si dopřát kvalitu, kterou si tělo žádá?

Kvalitu spánku ovlivňuje několik faktorů. Základním pravidlem, kterým byste se měli řídit, je omezení modrého světla minimálně půl hodiny před spaním. Radiátor si na noc raději vypněte, pro lepší spánek se doporučuje mít v pokoji chladněji. Nezpochybnitelný význam má jednoznačně i výběr matrace. Materiál, ze kterého je vyrobena, její tvrdost, ale také regulace teploty. To vše činí váš spánek dokonalejším.

Probouzejte se s úsměvem

Zdravý a spokojený spánek není třeba podceňovat. Jelikož ve spánku trávíte až třetinu svého života, myslete na to, na čem spíte. Jak uvádíme výše, jedním z prvků, který ovlivní kvalitu vašeho spánku a fáze spánku, je také kvalitní matrace. Ve Westieri máte na výběr matrace z přírodních materiálů, jejichž velikost i tuhost přizpůsobíme na míru. Aby vaše nová matrace seděla jako ulitá, vyrobíme vám k ní postel na míru. Podívejte se na naši nabídku a dopřejte svému tělu pohodlí.